Tvorme ostrovy porozUmenia

Text Ivana Kohutková

Mnoho Slovákov a Sloveniek sa cíti na Slovensku – vo svojej domovskej krajine – cudzo. Opustili pôvodný domov a presťahovali sa do iného regiónu. Odišli za štúdiom, prácou, vzťahmi či lepšími príležitosťami. Za novým životom. Neraz zažívajú neprijatie, neporozumenie a osamelosť. 

Ako sa cítia ľudia, ktorí k nám prichádzajú spoza hraníc, keď nám prekážajú ľudia z vlastnej krajiny? Rovnako opúšťajú svoje domovy a rodiny, hľadajú bezpečný, naplňujúci a dôstojný život. Často nútene, pretože nemajú na výber. V súčasnosti ich na Slovensku žije skoro 300-tisíc a z roka na rok ich počet narastá. Vojna na Ukrajine pôvodné čísla znásobila, i keď stále patríme ku krajinám Európskej únie, ktoré majú najnižší podiel ľudí z cudziny. 

Dokážeme si porozumieť? 

Milan Šimečka, ktorého meno nesie naša nadácia, vo svojich Listoch z väzenia napísal, že „nič nám nebráni v tom, aby sme sa snažili spoznať cudziu skutočnosť a dali iným možnosť nahliadnuť do našej“. Rovnako píše, že „na tejto základni tolerancie je možné uskutočniť veľké výpravy k blízkym a zažiť zázraky skutočného porozumenia“.

Počas 18. ročníka festivalu [fjúžn], ktorý sa konal v dňoch 22. – 29. septembra 2023 v Bratislave, sme vytvárali ostrovy porozUmenia a spoločne sa pokúsili porozumieť svetu, ktorý máme doma.

Ivana Kohutková

šéfeditorka
Nadácia Milana Šimečku

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter