Ako vnímajú slobodu slova ICORN rezidentky a rezidenti?

Text [fjúžn]
Zdroj: iránsky karikaturista a rezident ICORNu Mana Neyestani

Bratislava sa zaradí na mapu miest, ktoré poskytujú prenasledovaným umelcom a autorkám dočasné útočisko. Za vstupom hlavného mesta do medzinárodnej siete ICORN (International Cities of Refuge Network) stoja dve organizácie, OZ literarnyklub.sk a Nadácia Milana Šimečku. 

ICORN sa od svojho vzniku v roku 2006 snaží pomáhať prenasledovaným autorom, umelkyniam, karikaturistom či novinárkam, ktorých sa domáce krajiny snažili umlčať. V členských mestách im poskytuje dvojročné rezidenčné pobyty, kde môžu slobodne tvoriť. ICORN rezidentiek a rezidentov sme sa opýtali, ako vnímajú slobodu slova. Položili sme im dve otázky:

1. Sú dnes sloboda slova a prejavu v ohrození? Prečo?

2. Mala by podľa vás mať sloboda slova a prejavu nejakú hranicu? Ak áno, kde ju máte vy?

1.jpgSú dnes sloboda slova a prejavu v ohrození? Prečo?

Sloboda slova je a vždy bola ohrozená, pokiaľ na svete jestvuje diktatúra, diskriminácia, segregácia, okupácia, autorita, moc, prenasledovanie, chudoba, redlining, väznice, vojna, zbrane, násilie, radikálne hnutia, násilné premiestňovanie, hranice a utečenecké tábory.

Sloboda prejavu je neodňateľným ľudským právom, ktoré by sa každý zákon či autorita, mal snažiť dodržiavať. Na začiatku dvadsiateho prvého storočia človek dokázal vtrhnúť do vesmíru, ale aj napriek všetkému vedeckému pokroku populácia piatich kontinentov, bohužiaľ, stále nemá zabezpečené samozrejmé práva. 

Mnohé organizácie a nadácie, ktoré sa snažia naše vzácne právo na slobodu chrániť, ako napríklad ICORN či PEN mi však dodávajú optimizmus.

Mala by podľa vás mať sloboda slova a prejavu nejakú hranicu? Ak áno, kde ju máte vy?

Je obrovský rozdiel medzi tým, po čom spisovateľ túži a tým, čo realita dokáže ponúknuť. Vo všeobecnosti neexistuje na svete žiadna nekonečná, neobmedzená sloboda. Jej hranice existujú odjakživa. Funkcia práva je vytvárať tieto hranice tak, aby sme si mohli slobodu slova udržať, pretože sloboda má byť aj zodpovednosť. Ak ňou nie je, zvrhne sa na chaos, ktorým momentálne trpíme a zaoberáme sa v sociálnych médiách. 

Sloboda slova je princíp, ktorý všetci obhajujeme a žiadame, aby existoval bez obmedzení. Za svoju slobodu slova niekedy platím, ako spisovateľka a žurnalistka, ktorá hľadá pravdu, vysokú cenu – najrôznejšie vyhrážky, cenzúra, možno i uväznenie. Moja sloboda slova by mala byť neobmedzená, pokiaľ ňou neublížim, nenaruším, či neohrozím bezpečnosť či súkromie ostatných.2.jpg Sú dnes sloboda slova a prejavu v ohrození? Prečo?

Sloboda slova je ohrozená extrémistami, ktorí sa chopili moci, diktatúrami, rasizmom a pravicovými extrémistami, ktorých počty všade rastú. Sloboda slova   je dnes ohrozená, pretože neexistuje skutočná demokracia a vláda práva. 

Mala by podľa vás mať sloboda slova a prejavu nejakú hranicu? Ak áno, kde ju máte vy?

Sloboda tlače a prejavu nemá hranice, všetci a všetko môže byť objektom kritiky, ľudia majú právo povedať, čo si myslia. Toto právo prestáva platiť, keď sa kritika zmení v slová nenávisti a podnecuje zločin z nenávisti či ďalšie verbálne prejavy.

3.jpgSú dnes sloboda slova a prejavu v ohrození? Prečo?

Keď si uvedomíme, čo sa v skutočnosti so slobodou slova deje, môžeme s istotou tvrdiť, že sa nachádzame na pokraji katastrofy. Ľudia, najmä umelci, sú zatýkaní, šikanovaní, uväzňovaní, dokonca popravovaní v mene “ublížených citov,” náboženstva či   “prejavov nenávisti”. Sloboda prejavu bola odjakživa ohrozená a tento stav trvá dodnes, i keď v mnohých krajinách vládne demokracia. Mnohým vládam sa totiž nepodarilo preukázať hodnovernosť a ich honba po moci viedla k obrovskému rozšíreniu korupcie. Chcú ľudí utláčať tým, že priškrtia ich slobodu slova. Ak sa to nezmení, sloboda slova zmizne. 

Mala by podľa vás mať sloboda slova a prejavu nejakú hranicu? Ak áno, kde ju máte vy?

Kým odpoviem na túto otázku, musím poznať presný význam slova “hranica,” kto moju hranicu slobody slova a prejavu nastaví a či existuje nástroj, ktorý vie moju slobodu zmerať. Pre mňa žiadna hranica neexistuje, nikto mi nemôže moje práva odopierať, ale ako občianka a osoba vo verejnom priestore si musím uvedomovať zodpovednosť voči svojej komunite a národu. Akýkoľvek právny zásah, či kontrola slobody slova je však pre mňa stále znakom netolerantného štátneho systému. 

4.jpgSú dnes sloboda slova a prejavu v ohrození? Prečo?

V mnohých krajinách v súčasnosti neexistuje sloboda prejavu. V mojej krajine, Iráne, všetky knihy pred vydaním najskôr posudzuje, a v mnohých prípadoch aj cenzuruje, ministerstvo kultúry. Aj po vydaní knihy sa môže stať, že autorov uväznia, mučia alebo popravia. Irán má po Číne najväčší počet väznených novinárov. Ale aj v krajinách, kde existuje sloboda prejavu, sú určité hranice. Neznamená to, že budete za odlišný názor hneď perzekvovaní, no môžete prísť o veľkú finančnú podporu či výhodné pracovné podmienky. Mnoho univerzít a inštitúcií má tendenciu propagovať svoju vlastnú ideológiu a vytvoriť si formu systematickej cenzúry. To isté robia aj televízie či noviny. Som presvedčená, že cenzúra v niektorých krajinách klesá a v niektorých sa mení, ale neexistuje na svete miesto, kde by platila absolútna sloboda prejavu.

Mala by podľa vás mať sloboda slova a prejavu nejakú hranicu? Ak áno, kde ju máte vy?

Osobne verím v absolútnu slobodu prejavu. Najmä v oblasti literatúry a umenia by nemali existovať hranice. Neplatí to ale pre všetky situácie. Mal by mať napríklad slobodu slova človek, ktorý v myšlienkach bombarduje a zabíja nevinných ľudí, hoci tento názor vyjadril len v súkromí a nikdy sa neutiahol k násiliu? V takýchto prípadoch sa dostávam do konfliktu sama so sebou. Človek, ktorý podnecuje ľudí k násiliu, vraždám alebo znásilneniu, totiž môže spôsobiť veľkú katastrofu, ak má talent reči a písania.

Kto sú ľudia, ktorí určujú hranice slobody prejavu? Toto totiž môže byť začiatkom cenzúry a diktatúry. Verím, že hraničné témy sú všade jasné – vražda, znásilnenie, násilie. Hoci aj na tieto témy sa v rôznych krajinách a kultúrach nahliada rozlične.

Sú dnes sloboda slova a prejavu v ohrození? Prečo?

Záleží, v ktorej časte sveta sa nachádzate. Ale aj „v slobodnom svete“ môže byť sloboda prejavu ohrozená. Francúzsky prezident Macron povolil premietanie karikatúr proroka Mohameda na vládne budovy, ale o pár týždňov neskôr chcel schváliť zákon, ktorý by zakazoval natáčanie policajtov.

Mala by podľa vás mať sloboda slova a prejavu nejakú hranicu? Ak áno, kde ju máte vy?

V dobe sociálnych médií a fake news, ktoré jednoznačne pomohli Trumpovi dostať sa k moci, na to neexistuje jednoduchá odpoveď. Názory, ktoré sa dostanú na verejnosť by sa mali overovať. Twitter to čiastočne začal robiť, aj keď bol obvinený z cenzúry.
Sú dnes sloboda slova a prejavu v ohrození? Prečo?

Z historického hľadiska vlády vždy skrývali svoje kruté kroky proti slobode prejavu za „národnú bezpečnosť“, aby sa bránili pred verejnou kritikou. Výsledkom bolo, že potrestali tých, ktorí sa ozvali, aby odradili zvyšok obyvateľstva od celoštátnych protestov a nepokojov. Áno, sloboda slova a prejavu je dnes ohrozená a bude aj zajtra, ak na autoritárske režimy nebudú dohliadať svetové organizácie pre ľudské práva. Pokiaľ nedôjde ku nejakému globálnemu hnutiu, tieto krajiny a ich spojenci za obmedzovanie ľudských práv nikdy nebudú potrestaní.

Mala by podľa vás mať sloboda slova a prejavu nejakú hranicu? Ak áno, kde ju máte vy?

Každý občan má právo na slobodu prejavu, ale toto právo by nemalo obmedziť iného človeka. Hovoríme tu o hraniciach a tou hranicou sú nenávistné prejavy. Vlády ich už mnoho rokov aktívne využívajú ako nástroj proti tým, ktorí sa ozvú a upozorňujú na korupciu, úplatky, ohrozovanie právneho štátu a nedemokratické princípy. Využívajú národné médiá, vládami vytvorené neziskovky a trollov, ktorí sa vyhrážajú a očierňujú tých, ktorí sa im postavia. Veľa novinárov dennodenne čelí nenávistným prejavom od svojich krajanov, miestnych komunít, kolegov ale niekedy aj od príbuzných.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter