Nádej ďaleko od domova: Svetový deň utečencov v Bratislave

Text [fjúžn]
FOTO Ľubomír Baran

V sobotné popoludnie 22. júna 2024 sa na Primaciálnom námestí v Bratislave začal zhromažďovať dav ľudí. „Skalní“ účastníci a účastníčky, ale aj zvedaví okoloidúci čakali na začiatok oslavného podujatia organizovaného pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Ten si celý svet pripomína každý rok 20. júna na počesť ľudí nútených utiecť zo svojich domovov.

Spolupráca s UNHCR Slovensko a Slovenskou humanitnou radou priniesla do centra Bratislavy nielen ľudí zo Slovenska, ale aj z rôznych kútov sveta, ktorí našli nový domov práve tu. Hlavným posolstvom tohtoročného podujatia bolo: „Nádej ďaleko od domova – svet aj pre utečencov.“

bubnovaci_workshop

Odhodlanie a solidarita v rytme bubnov

O 14:00 sa námestie rozoznelo rytmickými zvukmi bubnov. Kapela Jamadan otvorila podujatie bubnovacím workshopom, do ktorého sa zapojili ľudia všetkých vekových kategórií.

Bubnovanie predchádzalo dáždnikovému sprievodu, ktorý sa vydal z Primaciálneho námestia smerom na Tyršák. Dáždniky, symbol bezpečia a ochrany, sa rozprestierali nad hlavami účastníkov, ktorí tak symbolicky vyjadrili solidaritu s ľuďmi na úteku. Tento sprievod prechádzal ulicami Bratislavy a prinášal posolstvo, že aj tí najzraniteľnejší potrebujú našu pomoc a ochranu.

dazdnikovy_sprievod

 Pestrý komunitný program na Tyršáku

Na Tyršáku pokračovalo podujatie bohatým programom. Veronika Fishbone Vlčková z Nadácie Milana Šimečku, Danijela Popovic-Efendic z UNHCR a Peter Devínsky zo Slovenskej humanitnej rady predniesli krátke príhovory, ktoré zdôraznili potrebu integrácie a inklúzie utečencov.

Divadelné čítanie z knihy Mareka Vadasa „Útek“ v podaní Lukáša Tandaru z Divadla Trieska nás prenieslo do sveta malého chlapca a jeho psa Alana, ktorí hľadajú nový domov. Toto dobrodružné predstavenie bolo len začiatkom umeleckých zážitkov.

Nedeľná ukrajinská škola v Bratislave nás obohatila o známe ukrajinské piesne, ktoré zazneli v podaní detí z Ukrajiny. Ich hlasy priniesli nádej a silu, ukázali, že aj napriek ťažkostiam život pokračuje.

Deti z Ukrajiny, ktoré spolupracovali s divadelným štúdiom organizácií SME SPOLU / Ukraine – Slovakia SOS, priniesli inscenácie rozprávok ako Alica v krajine zázrakov, Popoluška či Kráska a zviera, románu Traja mušketieri a bábkové divadlo pre najmenších.

Sólo tanečnica Varvara Bielobrova nám predviedla scénickú formu ľudového východného rómskeho tanca a flamenco s autentickými choreografiami. Jej tanec bol oslavou kultúry a dedičstva, ktoré si so sebou prinášajú aj ľudia na úteku.

Tono S. zakončil program na pódiu svojim koncertom, plným lyriky, spoločenskej angažovanosti, ale aj humoru.

svetovy_den_utecencov_2024

Kreativita bez hraníc

Tvorivé dielne, ktoré prebiehali počas celého podujatia, ponúkali množstvo možností na zapojenie sa. Na workshope Pekinskej opery Zhao Li deti tvorili masky, ktoré odrážali rôzne postavy a ich osobnosti.

Ukraine-Slovakia SOS/Sme spolu pripravili šachovú hru, zatiaľ čo umelci z Horovodu učili ľudí, ako vytvoriť originálne tričká či tašky. Nedeľná ukrajinská škola organizovala tvorivé dielne, kde sa tkali náramky a tvorili „dáždnikové“ pohľadnice. TheatraBratislava poskytla zážitky v podobe zábavných hereckých hier.

svetovy_den_utecencov_2024_workshopy

Stánky rôznych organizácií ako Slovenská humanitná rada, Mareena a ďalšie ponúkali workshopy a informácie. Farida z Mareeny predviedla perzskú kaligrafiu, Slovenská humanitná rada a Mareena maľovali hennou a na workshope Ebru z farebných pigmentov, olejovej vody a papiera vznikali úžasné diela.

Počas dňa sa návštevníci a návštevníčky dozvedeli viac o aktivitách Hlavného mesta Bratislava v rámci integrácie ľudí s cudzineckým pôvodom a Oddelenia podpory pre ľudí s cudzineckým pôvodom. Mohli si vytvoriť grafiku s motívmi nášho hlavného mesta a neodišli ani bez darčeka.

A vďaka Dobrovoľnej civilnej ochrane si vyskúšali masáž srdca s použitím AED alebo Heimlichovho manévra.

svetovy_den_utecencov_2024_stanky

Ďakujeme

Podujatie pri príležitosti Svetového dňa utečencov bolo oslavou odvahy, nádeje a solidarity. Ďakujeme všetkým zúčastneným komunitám a organizáciám za úžasnú komunitnú atmosféru.


Zapojené komunity: AVA, Človek v ohrození, Dobrovoľná civilná ochrana, HOROVOD, Hovorme spolu, International Organization for Migration IOM, International Society for Arts and Culture / Funnylicious Theater, Liga za duševné zdravie, Liga za ľudské práva, Mareena, Migračný úrad Ministerstva vnútra SR, Nadácia Milana Šimečku, Nedeľná ukrajinská škola v Bratislave, Oddelenie podpory pre ľudí s cudzineckým pôvodom Magistrátu Hl. mesta SR Bratislavy, Slovenská humanitná rada, THEATRAbratislava, Ukraine-Slovakia SOS / SME SPOLU, UNHCR, the UN Refugee Agency, UNICEF Slovakia – Ukraine Refugee Response Office, Zhao Li

S finančnou podporou: Fond pre azyl, migráciu a integráciu (AMIF), Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky (MVSR), Fond na podporu kultúry národnostných menšín (KULTMINOR), Nadácia mesta Bratislava

Partneri: Tyršák, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS)

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter