Svetový deň utečencov si opäť pripomenie Dáždnikovým pochodom

Text
V bratislavskej Starej tržnici bude 17. júna bohatý komunitný program, ktorý sa zakončí Dáždnikovým pochodom ulicami mesta, foto: Matúš Hnát

Nedeľná Paráda …alebo Celý svet pod jednou strechou! To je slogan nepravidelných nedeľných podujatí v Starej tržnici. Špeciálne vydanie pri príležitosti Svetového dňa utečencov vám znovu ponúkne pestrý mix zážitkov a stretnutí s ľuďmi z mnohých krajín. Opäť budeme ochutnávať netradičné jedlá, variť naživo, predstavovať cudzinecké komunity a mimovládne organizácie, učiť sa i zabávať na tvorivých dielňach.

Nadácia Milana Šimečku a Slovenská humanitná rada v spolupráci s mnohými ďalšími organizáciami, iniciatívami a komunitami cudzincov už tradične pripravili Nedeľnú Parádu, ktorá sa bude konať 17. júna 2018 od 12:00 do 17:00 v Starej tržnici. Súčasťou bude aj Dáždnikový pochod ulicami Starého mesta, ktorý sa v Bratislave uskutoční už po siedmy raz. Podobné pochody sa organizujú v mnohých mestách Európy od roku 2010.

Od roku 2000 je 20. jún Svetovým dňom utečencov (World Refugee Day), ktorý nám pripomína, že každý 113. človek na svete bol donútený utiecť zo svojho domova kvôli vojne alebo prenasledovaniu. Už 18 rokov si tak vždy v júni po celom svete pripomíname odvahu a silu všetkých utečencov. Najrôznejšie podujatia sa konajú vo viac ako 100 krajinách. Generálny tajomník OSN António Guterres na túto tému povedal: “Stretol som mnohých, ktorí stratili tak veľa. Ale nikdy nestrácajú sny pre svoje deti alebo túžbu zlepšiť náš svet. A žiadajú za to tak málo – len našu podporu v ich veľkého strádania.” 

Nedeľnú Parádu a Dáždnikový pochod pri príležitosti Svetového dňa utečencov finančne podporili Ministerstvo kultúry SR, Ars Bratislavensis, Fond na podporu kultúry národnostných menšín (KULT MINOR), Fond pre azyl, migráciu a integráciu (Európska komisia) a UNHCR.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter