Tretina z nás by chcela lepšie spoznať cudzincov vo svojom okolí, festival [fjúžn] vám to umožní

Text Kristína Hamárová
Grafika: Matúš Hnát


Hoci ste tento rok nemohli slobodne cestovať po svete, vďaka festivalu [fjúžn] budete mať šancu spoznať svet, ktorý máme doma. O mesiac, 18. septembra 2020, sa v Bratislave začne 15. ročník multižánrového a multikultúrneho festivalu [fjúžn], ktorý potrvá až do 26. septembra. Hlavnou témou bude Koniec dištancu – voči cudzincom.

Viac ako 40 % obyvateľov Slovenska si neželá za svojich susedov moslimov z Nemecka či utečencov zo Sýrie. Vyplýva to z júnového prieskumu Nadácie Milana Šimečku od agentúry Focus. Na druhej strane, približne 30 % z nás by sa v prípade, že sa do susedstva prisťahujú cudzinci, chcela s novými susedmi porozprávať a dozvedieť sa o nich viac. A práve pre nich sa koná 15. ročník festivalu [fjúžn].

Ponúkne viac ako 30 podujatí – koncertov, výstav, divadelných predstavení, komunitných podujatí, diskusií a mnoho ďalšieho. Predstavia sa na ňom účinkujúci s koreňmi v desiatkach krajín po celom svete. V októbri [fjúžn] zavíta aj do Komárna, Banskej Štiavnice, Piešťan či Košíc.

„Koniec dištancu” voči cudzincom

Hlavnou témou tohto ročníka je prelamovanie bariér voči viac ako 140-tim tisícom cudzincov a cudziniek, pre ktorých je naša krajina tiež domovom. „Všetci spoločne trávime obdobie, kedy nemôžeme slobodne cestovať, na Slovensku. Cudzinci, ktorí u nás žijú, dodržiavajú rovnako ako my prísne hygienické opatrenia. Sú lekármi v prvej línii, na čas zavreli svoje prevádzky, či zrušili svoje vystúpenia,” hovorí Nina Galanská, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.

„S cudzincami a cudzinkami žijeme podobné životy a pritom sa často nepoznáme. Dlhodobo si držíme odstup a ochudobňujeme sa tak o vzájomné spoznanie sa. V tento výnimočný rok preto, paradoxne, odporúčame „koniec dištancu” voči cudzincom,” dodáva Galanská.

Spoznajte, kto sú Humans of [fjúžn]

Úvod festivalu bude patriť víťazom plagátovej súťaže Refjúžn Poster, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa utečencov. V prvý večer sa rovnako predstavia aj inšpiratívne ženy a muži s cudzokrajným pôvodom, ktorí v rámci podujatia Humans of [fjúžn] porozprávajú aj o tom, ako zvládli izoláciu a kontakt s rodinou počas pandémie koronavírusu.

„Môj syn sa doma nudil, chcel sa ísť hrať na ihrisko, chýbali mu iné deti. Ťažké bolo aj to, že sa deti mali učiť z domu. Pre mňa slovenčina nie je materinský jazyk, takže som sa pri tom celkom natrápila,” povedala Khadra Abdile, ktorá pred pár rokmi ušla zo Somálska za lepším životom na Slovensku. Khadra a ďalších 7 osobností Humans of [fjúžn] sú tvárami tohto ročníka festivalu. Počas ďalších dní sa môžete tešiť napríklad aj na komunitné podujatie v Starej tržnici, prechádzku po Bratislave s tatérkou Les Paskarenko či stand-up comedy a diskusiu s Nasi Motlagh.

Zoskupenie Uhol_92 sa predstaví s inscenáciou Zastavení, ktorá sa venuje téme domova a migrácie. Improvizované divadlo na festival opäť pripravuje učiteľ a umelec Hon Chong. Pripravený je aj fotografický workshop s Kvet Nguyen v novom štúdiu Onakô Tattoo, koncert Anabely Mollovej a mnoho ďalších podujatí. A tak, aj keď ste tento rok nemohli slobodne cestovať po svete, vďaka festivalu [fjúžn] budete mať jedinečnú šancu spoznať svet, ktorý máme doma.

Viac informácií nájdete na stránke www.fjuzn.sk či na Facebooku a Instagrame.

KONTAKTY pre ďalšiu spoluprácu:

Kristína Hamárová – PR manažérka: tina@nadaciams.sk, 0908 213 067
Martin Brix – manažér festivalu [fjúžn]: brix@nadaciams.sk, 0907 295 678
 Nina Galanská – riaditeľka Nadácie Milana Šimečku, nina@nadaciams.sk, 0911 368 623 Laco Oravec – dramaturg festivalu [fjúžn]: lako.oravec@gmail.com, 0903 921 449

Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal jedinečným a najväčším multižánrovým a multikultúrnym podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku s celoslovenským i medzinárodným významom.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter