Knižné tipy 2023
Neviete, čo čítať? Pozrite si knižné tipy na cudzineckú literatúru od Absyntu, Artforta či BRAKu.
ABSYNT
Serhij Žadan: Internát
Ešte včera tu bol Sovietsky zväz. Ešte dnes tu bola východná Ukrajina. A teraz – teraz je tu vojna. A je tu aj Žadanov román Internát, aby vám ukázal, ako sa žije život na hrane života. Čo má robiť učiteľ a idealista Paša, keď do tried namiesto detí napochodujú vojaci, keď namiesto šuchotu zošitov počuť cvakanie rozoberaných samopalov? Nepriateľská armáda napadla susedné mesto a kdesi tam, na okupovanom území, zostal v internáte jeho synovec Saša, ktorému teraz treba pomôcť. Paša dlho neváha. Vyrazí na strastiplnú cestu, aby chlapca odviedol naspäť domov.
Chimamanda Ngozi Adichie: To, čo máš okolo krku
Dojemné i angažované poviedky obľúbenej Chimamandy Ngozi Adichie prenikajú pod povrch vzťahov medzi mužmi a ženami, rodičmi a deťmi, ale aj Nigériou a západným svetom. Táto kniha predstavuje jej rozprávačské majstrovstvo v tej najčistejšej podobe! V dvanástich vybrúsených poviedkach sa stretávajú a prepletajú nielen malé ľudské osudy, ale aj veľké dejiny či rôzne kultúry. Sú to texty presiaknuté krásou, smútkom i túžbou, ale aj osamelosťou a čírou ľudskou beznádejou.
Jürgen Thorwald: Ríša chirurgov
Prežite na vlastnej koži prerod chirurgie z krvavého strašiaka na modernú a bezbolestnú medicínsku disciplínu. Pokračovanie obľúbenej knihy Storočie chirurgov od Jürgena Thorwalda ponúka ďalšie príbehy pozoruhodných dejín medicíny. Atraktívne sú aj vďaka pohnutým ľudským osudom odohrávajúcim sa na ich pozadí a dramatickým životným príbehom, ktoré stoja za každým novátorským chirurgickým činom.
ARTFORUM
David Emler a kolektív autorov: Štúdie k integrácii prisťahovalcov do nemeckej spoločnosti
Nemecko je krajina, ktorá má s imigráciou a emigráciou mimoriadne bohaté skúsenosti. Kým sa na verejnosť často dostávajú skratkovité názory a povrchné pozorovania, táto publikácia prináša pohľad na problematiku do hĺbky. Štyri štúdie, ktorých spoločným menovateľom je integrácia menšín do nemeckej spoločnosti od druhej polovice 20. storočia do súčasnosti. Zaujímavé je, že kniha venuje pozornosť aj integrácii dvanástich miliónov Nemcov vysídlených zo strednej a východnej Európy po druhej svetovej vojne a politickú integráciu ľavicových radikálov a protestných hnutí, ktorá umožnila vznik strane Zelených a rozvoj nemeckej občianskej spoločnosti. Ďalšia časť knihy rieši dôsledky nemeckého zjednotenia a integráciu obyvateľov východného Nemecka do Spolkovej republiky Nemecko.
Milan Čupka: What is huncút?
Ministerstvo zahraničných vecí pri príležitosti Dňa zahraničných Slovákov zverejnilo na svojej facebookovej stránke zaujímavú správu, ktorá hovorí o tom, koľko Slovákov žije v súčasnosti za hranicami. Rebríčku krajín s prehľadom kraľujú Spojené štáty americké, v ktorých žije 750-tisíc Slovákov a Sloveniek. Aj o tom, ako sa stalo, že je našincov za veľkou mlákou toľko, hovorí perfektná kniha What is huncút od novinára Milana Čupku. Ten sa vybral mapovať stopy slovenských mestečiek v USA. Objavil parádne príbehy o tom, ako policajný riaditeľ Matovič z Humenného bojoval s talianskou mafiou spolu s dolapiteľom Al Caponeho, alebo o slovenských farmároch z Arkansasu, ktorých dávali v kongrese za vzor pri potláčaní segregácie na juhu.
Ajelet Gundar-Gošen: Tam, kde číha vlk
Najnovší román od oceňovanej izraelskej autorky Ajelet Gundar-Gošen sa dotýka tých najpálčivejších otázok. Rodina Schusterovcov žije skvelý život v Silicon Valley. Manželia majú pekný vzťah a Adam, ich 17-ročný syn, je šikovný, tichý a slušný mladý muž. Teroristický útok na synagógu a smrť Adamovho spolužiaka však naruší všetky vzorce a na povrch sa začnú drať problémy a nevyriešené otázky. Napríklad otázky identity emigrantov a emigrantiek, ktoré autorka otvára s veľkou úprimnosťou a hlbokou introspektívou. Ale aj otázky dôvery, vzťahov v rodine. Celým románom sa tiahnu dva hlavné naratívy – dôvera a bezpečnosť – na ktorých autorka buduje príbeh plný napätia. Román Tam, kde číha vlk nie je pohodovým čítaním. Je to jazda, pri ktorej sa každý môže zamyslieť nad vlastnými postojmi a nad tým, čo nás robí tým, čím sme a prečo.
BRAK
Chálid Chalífa: Smrť je brutálna drina
Abd al-Latíf je starý muž, ktorý pokojne zomiera na nemocničnom lôžku v Damasku. Pred smrťou poprosí svojho najmladšieho syna o posledné želanie – aby ho pochovali na rodinnom pozemku v regióne Aleppo. V zúfalom úsilí naplniť otcovu poslednú vôľu cestuje od tej chvíle trojica súrodencov s pozostatkami otca a začína sa púť súčasnou Sýriou cez spletitú sieť checkpointov. Cesta, ktorú by za normálnych okolností prekonali za pár hodín, v súčasnej situácii trvá niekoľko dní. Lemujú ju rozbombardované domy, opustené dediny a vraky tankov. Postupne sa demaskuje nielen rozklad vonkajšieho sveta, ale zároveň aj rodinných a súrodeneckých vzťahov. V dusnej a napätej atmosfére mikrobusu s rozkladajúcou sa mŕtvolou otca ožívajú prízraky ich spoločnej histórie.
Basma Abd al-Azíz: Zástup
V surrealistickej, ale známej vízii súčasného Egypta sa po neúspešnom ľudovom povstaní dostáva k moci centralizovaná moc známa ako Brána. Občania musia získať povolenie od Brány, aby si mohli vybaviť aj tie najzákladnejšie každodenné záležitosti, no Brána sa nikdy neotvorí a rad pred ňou sa predlžuje. Občania zo všetkých spoločenských vrstiev sa miešajú a čakajú na slnku: revolučný novinár, šejk, chudobná žena, ktorá sa obáva o zdravie svojej dcéry, a dokonca aj brat bezpečnostného dôstojníka zabitého pri zrážkach s protestujúcimi. Medzi nimi je aj Jahjá, muž, ktorý bol postrelený počas udalostí a čaká na povolenie od Brány, aby mu odstránili guľku z tela. Jahjov zdravotný stav sa neustále zhoršuje, no úradníci mu na každom kroku odmietajú pomôcť a aktívne popierajú samotnú existenciu guľky.
Hassan Blásim: Iracký Kristus
Vojak so schopnosťou predpovedať budúcnosť je vydieraný povstalcom, aby spáchal posledný teroristický čin… Bagdadský obchodník na úteku pred lúpežou spadne do hlbokej diery, na dne ktorej sedia džinni a mŕtvola vojaka z úplne inej vojny… Od legiend o púšti až po hrôzy lesa. Blásimova próza vychádza z Kafku a oslňujúco žiari do temných absurdít nedávnej minulosti Iraku a trápenia jeho nespočetných utečencov. Námetom jeho druhej zbierky je predovšetkým trauma a kuriózne stratégie, ktoré si ľudia osvojujú pri jej spracovaní. Kniha vyjde v preklade Mareka Briešku v edícii Dezorient express.