Rok 2023 očami cudzincov a cudziniek

Text Ivana Kohutková
FOTO: Michaela Nagyidadiová

Najvýznamnejšie udalosti roka 2023 z pohľadu ľudí z cudziny, ktorí žijú na Slovensku.


Za najvýznamnejšiu udalosť roku 2023 na Slovensku považujem parlamentné voľby. Výsledky však boli menej významné ako symbolika toho, čo bolo v ponuke. Mali ste tu človeka a stranu, ktorí len nedávno odstúpili z funkcií po najväčších masových protestoch, a len po niekoľkých rokoch opäť kandidovali do parlamentu. Ukázalo sa tak, že Slovensko, podobne ako všetky ostatné krajiny, nie je imúnne voči regresii. Pandémia odhalila slabosti a rozpory Slovenska, ktorých sa potom chopili politickí oportunisti a šíritelia strachu. Využili túto príležitosť na ďalšiu polarizáciu spoločnosti a zničili veľkú časť toho, čo ste vybojovali za ostatných tridsať rokov.  

Avšak, ako by sa patrilo aj podľa tretieho Newtonovho zákona akcie a reakcie, tí, ktorí si cenia rovnosť a opovrhujú korupciou, vyšli masovo von. Voliči sa zmobilizovali tu, aj v zahraničí, aby dali najavo, že sa nevzdajú bez boja. Ich úsilie dokázalo, že „vášne“, ktoré ich v roku 2018 vyhnali do ulíc a na námestia, stále horia jasným plameňom. Hoci výsledky volieb boli pre nich možno skľučujúce, stále je tu nádej, že Slovensko sa raz môže zjednotiť v spoločnej veci pre spravodlivosť a demokraciu. 

Jeremy Hill, podcaster a autor amerického pôvodu 


Rekonštrukcia fontány na Námestí Slobody a oživovanie verejného priestoru je pre mňa najkrajšou udalosťou tohto roka. Je to ukážka toho, že socialistické dedičstvo môže v novom svetle slúžiť širokej verejnosti. Ide o historicky významný prvok z umeleckého aj technického hľadiska. Jeho bezbariérový prístup zmení Bratislavu na svetovú!    

Illah van Oijen, fotografka holandského pôvodu, spoluorganizátorka Dobrého trhu 


Myslím, že pre mňa osobne bol najsmutnejším momentom streľba pred Teplárňou (viem, že sa udiala koncom roka 2022, ale následky boli citeľné po celý nasledujúci rok). Obzvlášť ma sklamali výsledky predčasných volieb. Zdá sa, že strana, ktorá sa dostala na vrchol, je tá istá strana, ktorá stojí za väčšinou korupcie a dusí Slovensko už desaťročia. Vyzerá to na celosvetový trend, že ľudia volia politicky viac to, čo nechcú, než to, čo chcú. Staršia generácia sa tak bojí zmeny, že je ochotná zatvárať oči pred vraždením novinárov a pred pustošením rozpočtu krajiny skupinou oligarchov. Mám strach aj z cien bratislavských nájmov a z toho, kam smerujú.  

Pozitívnym momentom pre mňa ako Bratislavčana je, ako úžasne začína Bratislava vyzerať vďaka úsiliu Matúša Valla a jeho tímu. Páči sa mi, čo urobil s verejnou dopravou. Páči sa mi, čo urobil s Námestím slobody, Štúrovou, odstránil reklamné billboardy po celom meste. Veľmi sa teším z nárastu kaviarenskej/reštauračnej scény. Milujem inovatívnu atmosféru technologického priemyslu a startupov. A absolútne milujem kultúrne podujatia ako Pohoda, Dobrý Trh, Kremnické gagy a Európske ľudové remeslo, a v neposlednom rade [fjúžn]. Síce to nie sú žiadne novinky, som však rád, že sa v roku 2023 konali a rozvíjali. 

Siavash Alaghmandan Motlagh, stand-up komik iránskeho pôvodu  


Jedna z najdôležitejších udalostí sú jednoznačne voľby. Ukazujú, koľko roboty má slovenská spoločnosť pred sebou. Zároveň zdôrazňuje krehkosť slobody a to, že by sme si ju mali vážiť. Ďalšou dôležitou udalosťou sú protivládne protesty. Ako cudzinka sa musím priznať, že ma to prekvapilo a od Slovákov som to vôbec nečakala. Samozrejme ma to potešilo. Dúfam, že váš hnev bude rásť a provokovať k zmenám. 

Dôležitou udalosťou v oblastí umenia je otvorenie novej Slovenskej národnej galérie. Keby som si mala vybrať jednu literárnu udalosť, tak by to určite boli preklady poézie od Paula Celana, ktoré zostavil a preložil Milan Richter. Celana považujem za jedného z najlepších básnikov a teším sa, že ho postupne objavuje slovenská spoločnosť. 

A mojou srdcovou záležitosťou a najdôležitejšou udalosťou v Bratislave je jednoznačne Ukrajinský knižný klub, ktorý sme založili s Michalom Hvoreckým v Goethe-Institut. Je domovom pre moje myšlienky, spomienky a literárne znalosti. A nesmierne rada to zdieľam s našimi návštevníkmi a návštevníčkami.

Anna Siedykh, kultúrna manažérka, prekladateľka a žurnalistka ukrajinského pôvodu


Novembrové stretnutie indonézskeho viceprezidenta a slovenskej prezidentky. 8. decembra nás opustil najlepší učiteľ, ktorý ma sem priviedol.

Yehuda Gabrielita Madjiah herec indonézskeho pôvodu, zamestnanec oddelenia protokolu a kultúry Indonézskeho veľvyslanectva  


Jednoznačne výsledky volieb. Fico, Taraba, Šimkovičová, Záborská – to je najviac deprimujúca vec, čo sa mohla stať. Tieto mená sú predzvesťou hororu a ja sa už cítim unavená. Jediná dobrá vec je, že sa do opozície dostalo Progresívne Slovensko. Negatívne ešte vnímam kauzu o odstrele chránených vlkov.  

Kasha Potrohosh, umelkyňa ukrajinského pôvodu


Pre mňa ako človeka, ktorý sa rozhodol žiť a vychovávať svoje deti na Slovensku, boli vrcholom septembrové voľby. Tie opäť dokázali, že Slovensko je demokracia, prosperujúca demokracia. PS – „veľmi liberálna“ strana – získala 18 % hlasov a skončila na druhom mieste v tejto „veľmi konzervatívnej“ krajine. Fantastické! Krajne pravicové strany, ktorých sa mnohí obávali, sa do parlamentu nedostali! Fantastické! Možno táto nová vláda nie je „ideálna“, ale uveďte jednu, ktorá je. Teraz aspoň viem, že v parlamente sú naozaj dobrí, inteligentní poslanci, ktorí skutočne zastupujú moje záujmy.

Po štyroch rokoch som navštívil Kanadu a počúval som tam rovnaké sťažnosti, aké počúvam na Slovensku. Takže Slovensko sa dostalo na rovnakú úroveň ako Kanada. Nikto nie je úplne spokojný, ale zdá sa, že to je vo fungujúcej demokracii normálne. Tento rok opäť, podľa mňa, ukázal, že Slovensko je stále funkčnou demokraciou. A čo je ešte dôležitejšie, uistil ma, že Slovensko je pre mňa a moju rodinu to najlepšie miesto.

Ben Pascoe, redaktor Radio Slovakia International kanadského pôvodu


V tomto roku sa na Slovensku odohralo veľa dôležitých udalostí. A to v každej sfére života: šport, politika, kultúra, umenie, ekonomika a podobne. Ale sú tu dve, ktoré vnímam ako najdôležitejšie. Prvá udalosť sa uskutočnila 30. septembra 2023 – predčasné voľby do NR SR. Pre niekoho, našťastie, pre niekoho, bohužiaľ, vo voľbách zvíťazila politická strana SMER-SD, líder ktorej je spojený s prezidentom Ruskej federácie, ktorý 22. februára 2022 rozpútal krvavú vojnu proti Ukrajine a jej národu. V dôsledku týchto volieb a pôsobenia premiéra Roberta Fica sa v kuloároch slovenského parlamentu začalo hovoriť o znižovaní trestov, o zrušení špeciálnej prokuratúry, aby sa utajili skutky ľudí, ktorí sú buď súčasťou súčasnej vlády alebo spojení so stranou SMER-SD. Týmto aj nadväzujem na druhú, podľa mňa, najdôležitejšiu udalosť tohto roku. Sú to opozičné protesty proti zrušeniu špeciálnej prokuratúry. Protesty navštevuje okolo pätnásť tisíc ľudí a konajú sa vo viacerých slovenských mestách, čo podľa mňa naznačuje, že Slováci si skutočne vážia slobodu, spravodlivosť, demokraciu a jej hodnoty! Ďakujem, že sa nevzdávate! Spolu zvíťazíme!

Vladyslav Yatskovyi, študent žurnalistiky a aktivista ukrajinského pôvodu


Pre mňa ako cudzinku boli významné dve veci. Prvé sú voľby. Žiaľ, brala som ich osobne a veľmi citlivo. Bolo bolestivé zobudiť sa 1. októbra. Pochádzam z Ruska a politické procesy vnímam cez prizmu svojich životných skúseností. Od 1. októbra v mojej hlave víri milión otázok, ktoré by som sa chcela spýtať, ale neviem koho. A asi na ne nikdy nedostanem odpoveď. Keď ľudia majú šancu vybrať si vo voľbách niečo, čo síce nebude dokonalé, ale určite lepšie, prečo si vyberajú krok späť? Prečo volili tých, ktorých volili? Znamená to, že hate-speech agenda, ktorú politici ponúkali, je blízka Slovákom? Znamená to, že ľudia ako ja nie sú na Slovensku vítaní? Nebude ich hlas počuť? Nebude ich hlas rovnocenný s hlasmi Slovákov? Sme tu vôbec potrební?

Druhá vec je festival Lovestream, kde som mala možnosť zažiť hudbu, ktorú mám rada. Bolo to super. Je skvelé, že existujú momenty, keď sú Slovensko a Bratislava centrom kultúrneho života. A ja pevne verím, že bude viac príležitostí, keď sa na chvíľu staneme súčasťou svetovej kultúry.

Irina Lepilova, manažérka programu [fjúžn] v Nadácii Milana Šimečku ruského pôvodu


Tento rok sa pre mňa niesol hlavne v znamení osobných a profesionálnych projektov. Vzhľadom na to, že bývam a pracujem na Slovensku už osemnásť rokov, som nadobudol okrem macedónskej aj slovenskú identitu, avšak možno práve preto pre mnohých neustále „škatuľkovo“ pôsobím ako takzvaný „domáci hosť“. V spoločensko-politickom spektre boli tento rok jednoznačne dôležité naše parlamentné voľby, ktorých priebežne prezentované výsledky počas volebnej noci boli iné než tie, s ktorými sme sa zobudili ráno na ďalší, povolebný deň. Toto prekvapilo aj viacerých analytikov, domácich a zahraničných, keďže sa niečo veľmi podobné doposiaľ inde v Európe neudialo. Zároveň to svedčí aj o celkovej atmosfére a hodnotách väčšej časti slovenského obyvateľstva, čo súvisí aj so samotnou životnou úrovňou. Tá nezriedka, žiaľ, neprináša dôvod na žiadnu radosť. Rád by som veril, že ten budúci rok bude všeobecne o niečo optimistickejší, ľudskejší a spravodlivejší.

Zvonko Taneski, literárny vedec, vysokoškolský pedagóg a prekladateľ macedónskeho pôvodu


Rok 2023 sa blíži ku koncu a my s radosťou oslavujeme piaty rok, odkedy sme prišli z Francúzska a usadili sa tu. Tento rok bol na Slovensku, podľa mňa, celkovo náročný, pričom sme dúfali, že ho budeme vnímať ako úľavu po komplikovaných udalostiach predchádzajúcich rokov. Bol to naozaj prvý plnohodnotný rok, keď sa ľudia po období COVID opäť otvorili cestovaniu a podujatiam (v roku 2022 ľudia stále rozmýšľali, či je to naozaj „za nami“). Takže na jednej strane som sa tešil aj z toho, že som sa mohol vrátiť na festivaly a cestovať slobodnejšie a prvýkrát od roku 2019 aj ďalej. 

Na druhej strane sa však počas celého roka zhoršovala ekonomická a politická situácia. Vojna medzi Ukrajinou a Ruskom sa usadila ako trvalá násilná realita a zlá správa pre slobodu a demokraciu v Európe. Z hospodárskeho hľadiska sa na Slovensku naďalej vyvíjala inflácia. Ako cudzinec, ktorý pochádza z krajiny, kde sú životné náklady vyššie, som si uvedomil, že niektoré produkty, ktoré bežne kupujem, sú teraz na Slovensku drahšie ako vo Francúzsku. Bol to pre mňa šok a výrazne mi to narušilo môj spôsob života ako umelca, ktorý má niekedy nestabilné príjmy. Keď je všetko drahšie, ľudia často šetria na voľnom čase a umení. 

Aby som skončil pozitívne, som rád, že som tento rok objavil divadelný festival, o ktorom som nevedel – festival Drama Queer. Ich program sa mi veľmi páčil a teším sa na ďalšie ročníky.“ 

Guillaume De Canck, herec, režisér a učiteľ divadla francúzskeho pôvodu, spoluzakladateľ TheatraBratislava


Podľa môjho názoru je pre Slovensko tento rok významná len jedna udalosť – parlamentné voľby – a cudzinci a cudzinci žijúci na Slovensku pociťujú tlak zo zmeny. Napriek tomu sú Slováci veľmi otvorení cudzincom, sú priateľskí, dá sa s nimi bez problémov rozprávať a podporujú náš biznis napríklad kúpou dobrého jedla a ďalších produktov. Počas tohto roka som stretla veľa veľmi milých ľudí.

Olga Zhurba, autorka projektu Magnificent Picnic ukrajinského pôvodu

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter