Festival [fjúžn] v Piešťanoch

Text Nadácia Milana Šimečku
Zdroj: [fjúžn]

Festival [fjúžn] sa sťahuje do Piešťan. Jednodňové kupeľné vydanie bude hosťovať [fjúžn] spoluprácu kapely Bad Karma Boy, ktorá si k sebe prizvala perkusionistu Petersona, pôvodom z Kene, ktorý na Slovesnku žije a pracuje už vyše štyroch rokov. Predskakovať bratislavskému zoskupeniu bude lokálna írsko-piešťanská kapela Noel McCarthy and Band. Pred hudobným programom si môžete prísť podiskutovať s cudzincami žijúcimi v Pieštanoch.

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~
PROGRAM:

 🗓 18.10.2019
18:00 | diskusia Cudzinci v mestách | kvíz | vstup voľný
20:00 | Noel McCarthy and Band (IR/SK)
21:00 | Bad Karma Boy feat. Peterson (SK/KE) 

Výstava Tomáš Halász: Odkiaľ si?

Vstupné na koncerty je: 4Eur

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~
 ✴ diskusia a kvíz
Na Slovensku žilo v júni 2019 viac ako 130-tisíc cudzincov, takmer 1/4 z nich pochádza z Ukrajiny, každý deviaty cudzinec je Čech. Napriek tomu by väčšina z nás predpokladala, že Slovensko je z pohľadu migrácie skôr tranzitnou krajinou a cudzincov tu musí žiť oveľa menej. Cudzincov a cudzinky medzi nami nevnímame, aj tak je nedôvera k nim vysoká a hlavne, nepovažujeme ich za prínosných pre slovenskú spoločnosť. S čím všetkým sa cudzinci a cudzinky žijúci v mestách stretávajú? Sú Slováci skutočne voči cudzincom nedôverčiví? Angažujú sa cudzinci v spoločnosti? A ako sa cítia ľudia, keď redukujeme ich osobnosť na základe jednej vybranej stránky identity? O tom, ako prekonávať strach z neznámeho a vyhýbať sa nálepkovaniu, ale aj ako uvažovať o meste ako spoločnom priestore pre všetkých sa budeme rozprávať s Alenou Holkou Chudžíkovou, Venus Jahanpour a Alainom Janovjakom.

 ✴ Bad Karma Boy feat. Peterson
Na špeciálnom [fjúžn] koncerte spojili svoje hudobné zručnosti kapela Bad Karma Boy a Peterson. Peterson prišiel z Kene na Slovensko pred 4 rokmi. Dnes žije, študuje, pracuje v Bratislave a popri tom si rád zahrá na perkusie. Bad Karma Boy skladajú piesne v slovenčine, postavené na gitarových linkách rozlievajúcich sa na psychadelických klávesových plochách. Dopĺňajú ich vrstveným vokálom, minimalistickou reverbovou gitarou a aranžmánmi, v ktorých nájdete aj zvuky vibrafónu či omnichordu.

 ✴ Noel McCarthy and Band
Hudobník Noel McCarthy (gitara a spev) narodený v Corku na juhu Írska v Piešťanoch žije už 6 rokov a podarilo sa mu tu sformovať hudobnú formáciu s názvom Noel McCarthy and Happy Boys. Postupom času sa premenovali na Noel McCarthy and Band a pod týmto názvom kapela funguje dodnes. 

 ✴ Tomáš Halász: Odkiaľ si?
Slovensko je rozmanitejšie, ako si myslíme. Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Česi, Nemci, Poliaci, Chorváti, Srbi, Židia, Bulhari, Moravania, Rusi, cudzinci. A deti cudzincov. Mladí ľudia na fotografiách Tomáša Halásza sa všetci narodili na Slovensku. Avšak jeden alebo obaja rodičia každého z nich sem prišli z inej krajiny. Čo pre nich znamená ich cudzokrajný pôvod? Ako ovplyvňuje ich identitu? Kde majú domov? Ako vnímajú sami seba a ako ich vnímame my ostatní? A ako často počúvajú otázku: Odkiaľ si?

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~
Podujatie sa koná v spolupráci s Elektrárňa Piešťany v rámci festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku.

Počas podujatia chceme ukázať, že rozmanité a často nepoznané identity majú aj ľudia, ktorých spoločnosť “nálepkuje”. Kto som? U každého z nás má táto otázka rôzne aspekty, vyvíja sa v čase a v rôznych kontextoch. Utečenec, cudzinka, moslim, Afričanka…to všetko sú “nálepky”, ktoré bránia poznaniu toho druhého. Zámerom festivalu je odhaľovať viac a klásť si otázky Kto som? Kto si ty? Kto sme my? Zistiť, ako ľudia, ktorí sú našimi susedmi a susedkami a tvoria spolu s nami komunity, vnímajú sami seba.

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~
Organizuje: Nadácia Milana Šimečku
V spolupráci s: Elektrárňa Piešťany
Podujatie z verejných zdrojov finančne podporili: Fond na podporu umeniaFond na podporu kultúry národnostných menšínMinisterstvo kultúry Slovenskej republiky

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter