Vydavateľstvo Inaque prináša knihu V tmavej komore americkej autorky, novinárky, feministky a nositeľky Pullitzerovej ceny Susan Faludi

Kto sa skrýva v tmavej komore?

Text Julie Džambazovič
FOTO Julie Džambazovič

Kniha je osobnou výpoveďou i novinárskou reportážou autorky, ktorá sa dozvedá, že sa jej 76-ročný otec, s ktorým sa po jeho dramatickom odchodu od rodiny nestýkala, odsťahoval do Maďarska a podstúpil v Thajsku operáciu na zmenu pohlavia. Otec sa na ňu obracia so žiadosťou – „Napíš o mne knihu“. Faludi sa vyberie na cestu spoznávania identity blízkeho človeka, pričom skúma, čo o ňom vie, môže zistiť a čo zostane v „tmavej komore“. Porovnáva svoje spomienky z detstva na otca ako amerického stredostavovského „daddyho“, na otca ako uznávaného fotografa – retušéra, vášnivého turistu so slabosťou pre Alpy, s nájdenými informáciami o otcovi ako budapeštianskom židovi – utečencovi, ktorého holokaust pripravil o takmer celú rodinu a ktorý sa cez Izrael a amazonskú divočinu v Brazílii dostáva k americkému snu. 

Vydáva sa za otcom do súčasnej Budapešti, kde ho nachádza v stave čudnej polosamoty, ktorú si ako preoperovaná „nová žena“ volí /či mu je nanútená okolnosťami/, s ťažkosťami prelamuje bariéry spoločnej komunikácie a súčasne skúma jeho novozvolený domov, do ktorého sa navrátil v čase, kedy Maďarskom otriasajú stále silnejúce nacionalistické tendencie.

Otcove osudy sú dostatočne exkluzívnym námetom samé o sebe, problém sebaurčenia a deklarovania identity nie je v tomto prípade zúžený iba na rodovú líniu. Identita má mnoho podôb a v príbehu Istvána Friedmanna alias  Stephena Faludiho, či teraz už Stefánie, rezonuje ako  životný leitmotív. 

Tmavá komora je miestom, kde sa premieňa film, na ktorom sú záznamy života, na výsledné fotografie. Akoby práve takéto miesto nosil v sebe každý z nás a je otázkou rôznych okolností, ako výsledná fotografia vyjde, prípadne čo na nej, podobne ako Stephen Faludi, môžeme a chceme vyretušovať. Stefánia Faludi tak umne retušuje počas života svoj príbeh, svoju identitu a to vo viacerých jeho etapách. Ako židovský chlapec István Friedmann sa prezlečie za stúpenca Šípových krížov, čím pomôže svojej rodine zachrániť sa pred gestapom. V Amerike sa „prezlieka“ za Stephena Faludiho, retušéra, spolupracovníka mnohých módnych magazínov a súčasne machoidného otca rodiny. V Budapešti sa štylizuje do podoby postaršej elegantnej dámy, ktorej džentlmeni radi podržia dvere a zdá sa, že ani táto objavená ženskosť nie je finálnou fázou jeho identity. 

Čo vlastne určuje, čím sme? Môžeme si svoju identitu jednoducho vybrať, alebo je nám osudovo daná? Zdá sa, že jednoznačná odpoveď neexistuje, a neuveriteľný osud hlavného hrdinu knihy to len dosvedčuje. Kniha nie je senzáciechtivým thrillerom písaným so zámerom šokovať, je predovšetkým ukážkou vzácnej snahy porozumieť  a tolerovať. Autorka zároveň predkladá pomerne rozsiahly výskum problematiky transgenderu, ako aj odborný a pomerne nekompromisný diškurz otázky maďarskej identity s prehľadným historickým základom.

O knihe

Názov: V tmavej komore
 Autorka: Susan Faludi
 Preklad: Lucia Halová
 Rok: 2018
 Vydavateľstvo: Inaque
 Edícia: Pandora   
 Počet strán: 300
 Väzba: tvrdá
 ISBN: 978-80-89737-77-2

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter