Zaostri na svet, ktorý máme doma: Začína sa 16. ročník festivalu [fjúžn]

Text [fjúžn]
GRAFIKA Matúš Hnát

Na Slovensku žije už vyše 150-tisíc cudzincov a cudziniek. Sú našimi susedami, kolegami, priateľkami či dokonca rodinnými príslušníkmi. Tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto krajiny a prispievajú k rozvoju slovenskej spoločnosti. Predstavujú svet, ktorý máme doma. A hoci mnoho ľudí nepozná osobne žiadneho cudzinca či cudzinku, ukazuje sa, že priamy kontakt je tým najlepším prístupom, ako búrať bariéry medzi nami na oboch stranách. Práve preto Nadácia Milana Šimečku organizuje 16. – 25. septembra 2021 v Bratislave festival [fjúžn], ktorým chceme opäť poskytnúť príležitosť na stretávanie a vzájomné spoznávanie sa. 

Vplyvom pandémie sme naše životy začali oveľa intenzívnejšie vnímať v rozmedzí fyzických aj symbolických hraníc – európskych, štátnych či dokonca osobných. Počas 16. ročníka bude festival [fjúžn] hľadať odpovede na otázku, ako pandémia zmenila uvažovanie o hraniciach. Preskúmame aj hranice, ktoré si vytvárame v našich hlavách. Komu sme ochotní a schopní ich otvoriť?

Často sme vlastnou najväčšou prekážkou pri posúvaní hraníc, spoznávaní iných či vyjdení zo zóny komfortu len my sami,  hovorí riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Nina Galanská. Staviame si imaginárne hranice voči ľuďom s iným pôvodom, náboženstvom, etnicitou, ktorých vôbec nepoznáme, poznáme len jednu časť ich identity, ktorú sme im vlastne prisúdili tiež len my. Hľadanie spoločnej reči môže byť v takýchto prípadoch ťažšie. Festivalom však prinášame formy, kde sa spoločným jazykom stáva umenie či komunitné aktivity.

Viac ako polovica obyvateľov Slovenska si myslí, že by sme nemali umožniť moslimom prísť a žiť na Slovensku.  Na druhej strane, 49 % respondentov súhlasí s tým, že štát by mal cudzincom vytvoriť dôstojné podmienky na život. Vyplýva to z júlového prieskumu agentúry Focus pre Nadáciu Milana Šimečku, ktorý vznikol v spolupráci s Centrom pre výskum etnicity a kultúry (CVEK).

„Vždy mi bolo na Slovensku super, partnerka stála vždy pri mne a kamarátov beriem ako svoju slovenskú rodinu. Do roka som zistil, že na Slovensku som na správnom mieste. Pocit, že som cudzinec, mám najmä vtedy, keď sa ľudia pýtajú, prečo som tu, hovorí hotelier Tiago Viganó, žijúci na Slovensku od roku 2008. Je jednou z tvárí 16. ročníka festivalu [fjúžn]. Životné príbehy šiestich inšpiratívnych žien a mužov predstavíme na otváracom podujatí Humans of [fjúžn], ktoré sa uskutoční 16. septembra o 19.00 hod. v Novej Cvernovke. Porozprávajú aj o tom, čo pre nich znamená domov. Nasi A. Motlagh, jedna z tohtoročných Humans of [fjúžn] a standup komička, spolupracuje s festivalom [fjúžn] už roky: „Chcem ukázať, že my, imigranti, sme ako Slováci. Sme síce z iných krajín, ale to neznamená, že nežijeme v tej istej krajine ako vy. Vy ste prežívali koronu aj my sme prežívali koronu. Samozrejme, že sú tam isté rozdiely, ale my nie sme len prílohou k slovenskej spoločnosti, sme aj hlavné jedlo. Vy ste halušky a my sme bryndza.”  Večer zavŕši koncert kanadsko-slovenského hudobníka Milana Andrého Boronella a Pjoniho, o afterpárty sa postará DJ Alex Kelman.

Aj počas ďalších dní sa môžete tešiť na koncerty ako Elektro Hafla či Equal. Elektro Hafla predstaví  bohatý svet klubovej hudby Blízkeho východu, Orientu a tanečnej world music. Vystúpi hudobný hurikán s marockými koreňmi Cheb Runner. Festival uzavrie hudobná oslava rozmanitosti, koncert Equal. Zahrajú viacerí hostia: Newyorčanka žijúca v Berlíne Soho Rezanejad, manželia Dreveňákovci a s improvizovaným performance mladý hudobník Georgij Bagdasarov v spolupráci so Slávom Krekovičom.

Festival [fjúžn] prinesie výstavy Refjúžn poster & Art of [fjúžn] a Tam, kde rastú lúčne kvety Michaely Nagyidaiovej, ale aj  storytelling, standup comedy šou, divadelné predstavenia, diskusie aj komunitné podujatie na Tyršáku. Jedným z hostí festivalu bude aj bangladéšsky vydavateľ a spisovateľ žijúci v Nórsku, disident Ahmedur Rashid Chowdhury. Na Slovensko zavíta vďaka spolupráci Nadácie Milana Šimečku, OZ literarnyklub.sk a medzinárodnej siete ICORN (International Cities of Refuge Network). Súčasťou festivalu bude po prvýkrát aj diskusia s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom v anglickom jazyku, ktorú bude moderovať Venus Jahanpour, zriaďovateľka medzinárodnej základnej a materskej školy Brilliant Stars, aktívna v oblasti ľudských práv, vzdelávania a udržateľného rozvoja.

Festivalové podujatia sa konajú na rôznych miestach v Bratislave, a aj keď vstup na väčšinu z nich je bezplatný, je potrebné sa na ne registrovať vopred.  Podrobný program a potrebné informácie nájdete na našej webstránke www.festival.fjuzn.sk alebo na našom facebooku: https://www.facebook.com/fjuznNMS.

Nad 16. ročníkom festivalu prevzali záštitu prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo. Festival [fjúžn] je spolufinancovaný z Grantov EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci projektu s názvom EMCA – Podpora migrantov prostredníctvom kultúrnych aktivít. Spoločným úsilím k inkluzívnej Európe.  Festival z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia, Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Nadácia mesta Bratislavy a Goetheho inštitút.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter