Čítanka na víkend

Text Anna Jacková
Foto: Pixabay.com

Štvrtina mladých Slovákov chce navždy odísť do cudziny, ženy v Saudskej Arábii budú môcť konečne šoférovať, fotoreportáž o tom, kto sú a kde žijú Gagauzi a jasné poukázanie na to, ako otvorene sa Rusko počas volieb v iných krajinách snaží presadzovať vlastné záujmy. Prinášame vám krátky prehľad zaujímavých textov z uplynulých dní o spoločenskom dianí doma aj vo svete.

Rozmanitosť

Vyše štvrtina mladých Slovákov chce natrvalo odísť do zahraničia

Prieskum Rady mládeže Slovenska poukázala na problematiku budúcnosti našej krajiny. Organizácia zistila, že štvrtina mladých od 15 do 24 rokov plánuje v najbližších troch rokoch odísť do zahraničia natrvalo. Z údajov tiež vyplýva, že väčšina mladých nedôveruje vláde, súdom a polovica z opýtaných si myslí, že nemá vplyv na to, aby v krajine niečo zmenili.

Sociálna inklúzia

Slovensko posiela na adopciu do cudziny iba rómske deti, podľa Blahovej zo SaS je to rasizmus

Na adopciu do cudziny posiela Slovensko len rómske deti. Upozornila na to poslankyňa SaS Natália Blahová. Tvrdí, že Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže odporúča len rómske deti, o ktoré nie je na Slovensku záujem. Splnomocnenec pre rómsku  Ábel Ravasz uviedol, že takáto prax na Slovensku nemôže fungovať. 

Zo sveta

Demokratické voľby pod paľbou

O ruskom vplyve v amerických prezidentských voľbách americké médií informovali už pred nástupom Donalda Trumpa do Bieleho domu. So šírením dezinformácií sa pri voľbe lídra krajiny museli popasovať Francúzi a Nemci. Platforma Sebavedome.sk vo svojej analýze poukazuje na to, že snahy o ovplyvňovania volieb sú známe už v 20. storočí. Fenoménom je, ako otvorene Ruská federácia tieto snahy presadzuje. 

Dočasné kvóty má nahradiť dobrovoľné presídľovanie

Lehota na utečenecké kvóty uplynula tento týždeň. Za dva roky podarilo premiestniť z Grécka a Talianska len niečo vyše 29-tisíc ľudí. Komisii teraz navrhla program presídlenia 50-tisíc utečencov, týkať by sa mal najmä ľudí z Líbye, Egypta, Nigeru, Sudánu, Čadu a Etiópie. 

Šária povolením šoférovania nekončí, ženy sa bez mužov v Saudskej Arábii nepohnú

Saudská Arábia umožní ženám sadnúť si za volant. Ženy mali podľa saudskoarabských zákonov zakázané šoférovať, to by sa malo o rok zmeniť. Podľa denníka SME však ťažký život žien v krajine nekončí. Štatistika Svetového ekonomického fóra ukazuje, že Saudská Arábia je v rovnosti žien stále na 141. mieste zo 144 krajín. Horšie sú na tom už len ženy v Sýrii, Pakistane a Jemene. 

Ako sa z ľudí stávajú otroci: Dvaja Rusi sa ich pokúšajú vytrhnúť z rúk fabrík

V Rusku je obeťou novodobého otroctva asi milión ľudí. „Regrúti“ nalákajú záujemcov o prácu, odvezú ich do odľahlého Dagestanu a nútia ich pracovať v továrňach alebo farmách, odkiaľ nemôžu odísť. Dvaja aktivisti sa však snažia ľuďom, ktorí tam uviazli, pomôcť. 

A struggle for Identity in forgotten corner of Europe

Reportérka National Geographic navštívila južnú časť Moldavska, kde žije gagauzská menšina. V malom regióne žije okolo 160 tisíc obyvateľov, hlavným zdrojom príjmom je poľnohospodárstvo. Mladých však celoživotná práca na farmách neláka a odchádzajú do zahraničia. Pozrite si fotoreportáž o hľadaní vytrácajúcej sa identity Gagauzov. 

Filmový tip

Zaostrené na ruský film
Od stredy 27. septembra do 3. októbra si môžete v Bratislave  pozrieť výber siedmich filmových snímok od súčasných ruských režisérov. Premieta sa v bratislavskom kine Lumiére.  Pozor, všetky vstupy na premietania sú zadarmo! 

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter