Ako sa nestratiť v babylone národov Planéty Kaukaz

Text Filip Németh
FOTO Absynt

Pri čítaní reportážnej knihy Wojciecha Góreckého Planéta Kaukaz je dobré mať po ruke mapu. Bez nej sa človek v babylone miest, dedín, riek, vrchov, a najmä národov a národností pohodlne stratí. Jedna základná mapka sa nachádza aj v knihe, ale nezaškodí mať ich aj viac. Ja som svoju obľúbenú objavil už dávnejšie, pri jednom z mnohých hesiel na Wikipédii. 

Zdroj:Wikipedia

Zobrazuje neveľké územie medzi Čiernym a Kaspickým morom a na ňom pestrými farbami, číslami a písmenami naznačených 28 jazykov, ktorými sa na Kaukaze rozpráva (bez dialektov), prehľadne rozdelených do skupín podľa pôvodu. Tiahly biely fľak uprostred je neobývaný hrebeň pohoria Kaukaz, krajina na sever od neho a jej obyvatelia sú hrdinami Góreckého potuliek. 

Prvá kapitola patrí skutočným pánom tejto malej “planéty” – horám. Kaukaz je, na rozdiel od Álp a Himalájí, sopečného pôvodu. A existujú indície, že jeho najvyšší vrch – Elbrus by v blízkej dobe mohol vybuchnúť. Nad celým regiónom teda visí hrozba explózie, podobne ako v ktorejkoľvek chvíli môže vypuknúť niektorý z desiatok spiacich konfliktov medzi národíkmi, kmeňmi a rodinami.

V ďalších kapitolách sa s nimi postupne zoznamujeme: s Kalmykmi – potomkami Džingischána a jediným národom Európy, ktorý vyznáva budhizmus; Lezgínmi, Lakmi, Avarmi, Kumykmi, Dargincami a ďalšími etnikami večne rozkúskovaného Dagestanu; Hinalugmi, maličkým etnikom, ktorého jazyk sa skladá zo 77 písmen a 59 spoluhlások a nerozumejú mu ani v susednej doline. A tak ďalej – Čečeni, Inguši, Oseti, Balkari, Kabardi, Čerkesi, Karačajci, Adygejci a dokonca aj Abcházci, ktorí síce obývajú južné svahy Kaukazu, ale mentálne sú na severe. A ako čerešnička na torte kozáci – pestro odetí nekrasovovci, aj tí obyčajní – bieli a červení, minulí a súčasní. Každý z nich má svoje špecifiká, ale zároveň ich na hlbšej úrovni čosi spája. 

Napríklad priam ako refrén sa opakuje neobyčajná pohostinnosť týchto ľudí. Na Kaukaze je hosť najväčším božím požehnaním – pre kresťanov, moslimov, vyznávačov pohanského Uastyrdžiho i uctievačov svätého Juraja (poslední dvaja sa na seba záhadne podobajú). Zároveň však každý z týchto bohumilých národov dokáže vzbĺknuť hnevom voči svojim najbližším susedom a s až nepochopiteľnou krutosťou prelievať krv. Planéta Kaukaz je plná podobných rozporov. Až sa zdá, že pravdivo popísať sa dá iba cez protirečenia. 

Górecki sa s horalskou neúnavnosťou snaží pochopiť tento mikrosvet a nám dáva šancu sledovať jeho kroky. Trpezlivo skladá čriepky histórie, geografie, politiky, legiend a anekdot v snahe dívať sa na svet kaukazskou optikou. Jeho pomocníkmi sú domáci sprievodcovia – vedci, spisovatelia, aktivisti, ale aj pastieri a pašeráci. Nazrieť do ich duše nie je vždy jednoduché, európska logika tu pravidelne zlyháva. Ich vnímanie slobody, spravodlivosti, rodiny, Boha sa od toho nášho dosť odlišuje. Našťastie Górecki ovláda jeden užitočný trik – cez svoje vlastné mylné úsudky nám dokáže naznačiť, kde robíme chybu. Ani tak však nie je jednoduché zorientovať sa v množstve reálií. Chce to sústredené čítanie a okrem mapy sa celkom isto zíde aspoň zbežný prehľad v kaukazskej histórii, prinajmenšom od obdobia, keď sa v týchto končinách objavili Rusi a vtisli tejto krajine svoj vlastný kontext.  

Góreckého kniha po prvýkrát vyšla pred viac než pätnástimi rokmi. Tak ako iné krajiny, aj severný Kaukaz odvtedy prešiel rôznymi zmenami. Aspoň niektoré z nich sú naznačené v zápiskoch autora, ktoré nasledujú za každou kapitolou a do knihy sa dostali pri príležitosti druhého poľského vydania z roku 2011. Sú to poznámky pod čiarou, upresnenia, trefné dopovedanie príbehov niektorých protagonistov. Väčšinou sa však nesú v osobnej rovine. Niektorým kapitolám dávajú novú perspektívu, inde by mohli byť aj obšírnejšie. Planétu Kaukaz tak určite nie je vhodné brať ako obraz aktuálnej spoločenskej a politickej situácie. Zostáva skôr pútavým čítaním o mieste, kde sa stretávajú a miešajú desiatky kultúr a vytvárajú tak jedinečný svet, ktorý vie byť zároveň tajomný, očarujúco bohatý a krásny, ale aj nepochopiteľný a krutý. Svet, ktorý sa pomaly stráca, ale zároveň niečo hlboké z neho pretrváva aj v nás napriek jeho zdanlivej cudzote.

Planéta Kaukaz je občas takmer nepredstaviteľná. Autora sprevádzal na cestách aj fotograf, do slovenského vydania sa však obrázky nezmestili. Miestami to zamrzí. Ale možno to chápať aj ako pozvanie vidieť tento neobyčajne pestrý kúsok sveta na vlastné oči. Alebo ako výzvu hľadať súvislosti, ktoré očiam ostávajú ukryté.

O knihe

Názov: Planéta Kaukaz
Autor: Wojciech Górecki
Preklad: Alexander Horák
Rok: 2017
Vydavateľstvo: Absynt
Edícia: Prekliati reportéri
Jazyk: slovenčina
Počet strán: 240
Väzba: mäkká väzba
ISBN: 9788089916047

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter