OPEN CALL: Vyhlasujeme umeleckú výzvu na tému Svet, ktorý máme doma

Text Tina Hamárová
Grafika: Matúš Hnát

Nadácia Milana Šimečku vyhlasuje open call pre vizuálne umenie ART OF FJÚŽN. Témou je – počas pandémie stále aktuálny – Svet, ktorý máme doma. Práce je možné prihlasovať do 10. júna 2021, pričom tie najlepšie budú vystavené počas 16. ročníka festivalu [fjúžn] v septembri 2021 a tiež uverejnené vo festivalovom magazíne. 

„Téma migrácie a integrácie cudzincov ešte stále rozdeľuje slovenskú spoločnosť. Počúvame názory, že cudzinci ohrozujú našu kultúru, že nám berú prácu, že nie sú prínosom pre našu krajinu. Mnohí a mnohé dokonca osobne nepoznajú žiadnych migrantov či utečencov,” popisuje aktuálnu situáciu na Slovensku riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Nina Galanská.

Na Slovensku pritom dnes žije už vyše 150 tisíc cudzincov a cudziniek. Sú našimi susedkami, kolegami, priateľkami či dokonca rodinnými príslušníkmi. Tvoria neoddeliteľnú súčasť tejto krajiny a prispievajú k rozvoju slovenskej spoločnosti. Predstavujú svet, ktorý máme doma. Slovensko vždy bolo a vždy bude multikultúrnou krajinou. A práve národnostné, etnické a náboženské menšiny, staré i tie nové, ju robia pestrejšou a bohatšou. 

„Zámerom výzvy ART OF FJÚŽN je objavovať prejavy rozmanitosti v každodennom živote Slovenska. Obraz o migrácii často určujú najmä politici a migračná karta sa vyťahuje ako politická agenda s prímesou strachu a ohrozenia. Predstavte si, že dostanete do rúk takúto „migračnú kartu“ vy a môžete nanovo nastaviť pravidlá hry,” hovorí šéfredaktorka webu fjuzn.sk Anna Jacková o prístupe k súťaži. 

Autori a autorky môžu prihlásiť práce z celého spektra vizuálneho umenia. Podmienkou je, aby zachytávali stretávanie, prenikanie a miešanie rôznych kultúr, interkultúrne spolužitie či kultúrnu diverzitu Slovenska. 

„Aby sme sa rozvíjali a posúvali ďalej, potrebujeme žiť v otvorenej a rôznorodej spoločnosti. Pravé rozmanitosť a mnohonárodnosť nám pomôžu si uvedomiť vzájomné kvality či hodnoty, priniesť toleranciu a otvorený dialóg. Preto je táto súťaž nesmierne dôležitá, umenie nám približuje dôležité témy okolo nás oveľa viac. Dúfam preto, že sa do súťaže dostane veľa prác. Odporúčam všetkým umelkyniam a umelcom, aby sa nebáli experimentovať, používať rôzne techniky a pozerať na tému zo širšieho kontextu,” dodáva predsedníčka odbornej poroty Olja Triaška Stefanović.

Víťazné práce, ktoré získajú ceny v hodnote 100 až 500 eur vyberie odborná porota v zložení: vizuálna umelkyňa Olja Triaška Stefanović, umelecká kritička Lenka Kukurová, novinárka Anna Jacková, grafický dizajnér Mykola Kovalenko a fotograf Piotr Gąska. Okrem toho organizátori udelia aj Cenu verejnosti. 

Všetky informácie o súťaži môžu nájsť záujemcovia a záujemkyne na stránke www.festival.fjuzn.sk/artoffjuzn. V prípade otázok sa môžu obrátiť na tím festivalu [fjúžn].

Open call ART OF FJÚŽN organizuje Nadácia Milana Šimečku, pričom ho z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia. Zároveň je financovaný aj v rámci projektu s názvom „EMCA – Podpora migrantov prostredníctvom kultúrnych aktivít“ financovaného z Grantov EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky: Spoločným úsilím k inkluzívnej Európe.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter