Festival [fjúžn] na cestách opäť zavíta do Banskej Štiavnice

Text [fjúžn]
FOTO Palo Laco

26. júna 2024, Bratislava/Banská Štiavnica – Podujatie [fjúžn] na cestách ponúka jedinečnú príležitosť spoznávať cudzinov žijúcich na Slovensku, ich kultúru či umeleckú tvorbu. Do Banskej Štiavnice aj tento rok prinesie rozmanitý program pre malých aj veľkých. Návštevníkov čakajú výnimočné hudobné predstavenia, vedomostný kvíz, netradičná prechádzka mestom, diskusia či program pre deti. Podujatie bude prebiehať v dňoch 28. od 30. júna v Art Cafe. Organizujú ho Nadácia Milana Šimečku, Art Cafe, OZ Povala a Ďalej!. 

„Som rada, že každý rok sa nám darí s tímom [fjúžn] vyraziť do rôznych miest Slovenska a priniesť príbehy ľudí cudziny, ktorí tu našli svoj domov. Veľká časť cudzincov a cudziniek žije v Bratislave a okolí, a preto sa tešíme, že môžeme spoznávať tých, ktorí sa usadili v iných mestách. Pomáhajú nám vidieť mestá ich očami a zároveň odkrývajú kúsok zo seba a svojho života,” uvádza Veronika Fishbone Vlčková, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku.

Piatkový program začne koncertom arménskej rodáčky Karin Sarkisjan – Piesne srdca. Karin je vyhľadávnou umelkyňou najmä pre jej unikátnu kombináciu klavírnej hry a vokálneho prejavu. Často hosťuje na koncertoch hudobných skupín, napr. Balkanansambel, Bashavel či Preßburger Klezmer Band. Patrí medzi top interpretov slovenskej world music.

Nasledovať bude interaktívna kvízová show s Ludwigom Baginom a Barim pod názvom Múdra [fjúžn] Štiavnica. Ľudia sa môžu tešiť na množstvo zaujímavých a veselých otázok, vtipné nápovedy a napínavú inteligentnú zábavu. 

Sobotné ráno sa bude niesť v duchu aktivít pre rodiny, ktoré pripravili Veronika Hajdučíková a Uljana Osipova. Nájdi svoj strom pozostáva z čítania a zmyslovej hry medzi stromami pre všetky vekové kategórie. Návštevníci sa dozvedia množstvo zaujímavostí o stromoch a v botanickej záhrade sa k nim aj fyzicky priblížia. 

Poobede bude program pokračovať netradičnou prechádzkou [fjúžn] walk, počas ktorej Ukrajinka Maryna Osipova predstaví Banskú Štiavnicu vlastnými očami. Maryna pochádza Charkova a v Banskej Štiavnici našla so svojími dcérami útočisko, keď vypukla vojna na Ukrajine. Mesto ju očarilo svojou krásou a jedinečnou atmosférou, ktorá jej prináša pokoj, nádej a bezpečie, ale aj inšpiráciu. Prechádzka začína na ulici Dolná ružová 13.

Organizátori pozývajú aj na verejné nahrávanie špeciálneho vydania podcastu a rozhovor Veroniky Hajdučíkovej s Katarínou Urban Richterovou o zákulisí nahrávania podcastu Tajné korene, orálnej histórii, pamäti a pátraní po koreňoch. 

Večer rozozvučí okolie Art café svojími tradičnými kubánskymi rytmami kapelaTeam Cuba. Lídrom kapely je charizmatický kubánsky spevák Aristarco Pérez. Na festivale spolu s ním vystúpi Westevi Ramos Moreira (piano, vocal) a Arnold Szabo (gitara, vocal). V ich repertoári ľudia nájdu známe hity ako je Besame mucho, Chan Chan, Oye Como va, Guantanamera a potešia sa aj milovníci a milovníčky horúcej kubánskej salsy, bolera, chachacha či karibského merengue.

Víkendový program zavŕšia nedeľné raňajky v ukrajinskom štýle a vernisáž Ukradnutá galéria: Korene. Organizátori pozývajú návštevníkov na voňavú rannú kávu a gastro špecialily z kuchyne ich vzácnych ukrajinských priateliek.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter