Záverečný deň festivalu [fjúžn] ukončí koncert so silným odkazom

Text [fjúžn]
Grafika: Matúš Hnát (3x)

Workshop: Ako na ryžové halušky?

Nikto z nás nie je rovnaký. Tvoria nás odlišné príbehy, rôzne pozadia, iné zázemia. Ako by vyzerala tvoja identita, ak by si ju mal zobraziť?

Kvet Nguyen sa vo svojej tvorbe zaoberá identitou – a neustále hľadá spôsoby, ako zobraziť nejednoznačnosť identít. Vo svojej poslednej práci využíva jedlo (ako symbol rôznych kultúr) a vďaka nim vytvára hybridy, kde spája dva odlišné svety, aby poukázala na svoj zmiešaný európsko-ázijský pôvod.

Workshop pozostáva z práce s jedlom, konečným dielom budú vaše výtvory z jedla. Kvet Nguyen bude prítomná pre asistenciu a tipy, zároveň vám vaše konečné dielo odfotí. Na konci workshopu si dielo budete môcť vziať so sebou. Fotografie vám budú zaslané po postprodukcii, s vaším súhlasom budú zverejnené ako súčasť kolaboratívnej práce s Kvet Nguyen.

Rôzne ingrediencie a potraviny bude zabezpečené, môžete si však priniesť aj vlastné.

Trvanie workshopu: 1 hodina /5 osôb/
Kapacita: 15 osôb
Cena workshopu: 12 EUR
Registrácia: https://www.inviton.eu/…/ako-na-ryzove-halusky-workshop…

Koncert: Equal

Hudobná oslava rozmanitosti Equal, vznikla spolu s myšlienkou „spoznaj svet, ktorý máme doma“. Equal je hudobné dobrodružstvo, ktoré prirodzene spája tradíciu, s experimentom, naprieč rôznymi žánrami. V plynulej symbióze za sebou odznejú rómske balady, r’n’b, tradičná iránska hudba, aj rap.

Chceme vzdať hold našej odlišnosti, vzájomne sa inšpirovať a vytvoriť tak niečo vzácne. Vybrali sme priestor, ktorý tejto slávnosti pridá na atmosfére a umocní tak zážitok z tejto intenzívnej eklektickej dramaturgie.

O umelcoch:

Setarz

Setarz je hudobný projekt Bardiu Sheikholeslami Ghazviniho, ktorý pochádza z iránskeho Teheránu. Pôvodne študoval tradičné iránske hudobné štýly pod vedením Mohammadreza Lotfiho. Do Bratislavy sa prisťahoval v roku 2012 a odvtedy pracoval na niekoľkých projektoch – skomponoval napríklad soundtrack k animácii„Half babka“, ktorú režírovala Jasmine Elsenová. Po skúsenostiach a spoluprácach s miestnymi umelcami a hudobníkmi vytvoril v roku 2016 duet s iránskym perkusionistom Mahyarom Jamalim. Svoju tvorbu stavajú najmä na tradičných formách iránskej huby – výsledkom je album Live at Next Apache, ktorý vyšiel ako výsledok nahratého koncertu v Bratislave.

Súrodenci Ďuďovci

Súrodenci Martina a František Ďuďovci z obce Soľ sú ojedinelým muzikantským zjavom. Nie preto, že súrodenci spievajú spolu, či preto, že obaja sú rómskeho pôvodu a hádam ani kvôli tomu, že sú celoživotne pripútaní na vozíček a obaja sú nevidiaci. Napriek svojmu handicapu, alebo hádam práve kvôli nemu, sú na hudbu nesmierne koncentrovaní, nenechajú sa rušiť okolím, v ich tele neustále vibruje rytmus piesní zvnútornených, či navonok zaspievaných. Preto od nich nevedno odtrhnúť oči ani uši.
Obaja sa od tradičného rómskeho folklóru postupne posunuli k iným žánrom. Patria medzi najvýraznejšie osobnosti projektu Phurikane giľa, ktorého cieľom je zachovávať tradičné rómske piesne, neskôr projektu afterPhurikane, ktorý v tvorivom dialógu spája neškolených rómskych spevákov a profesionálnych nerómskych hudobníkov. Popritom hrajú aj v miestnej svadobnej kapele, v ich repertoári má čestné miesto tzv. rompop.

Milan André

Akustická gitara, atmosférické tóny a úprimné rozprávanie príbehov – toto všetko môžete očkávať od hudby Milana Andrého. Narodil sa a vyrastal v Montréale ako syn slovenskej matka a afroamerického/ kubánskeho otca.
Milan strávil 8 rokov v Toronte, kde študoval hudbu na Humber College, no potom ho zlákal kočovný život. V rokoch 2016 až 2020 bolo jeho domovom Toronto, Londýn, Bratislava a Praha.
 Milan v roku 2019 vydal v rámci vlastnej produkcie debutový album „Who Am I?“. Nahrávka s 12 skladbami je melancholická, ľahká, introspektívna aj inšpirujúca. Tento rok vydal Milan ďalšie troj-piesňové EP s názvom „love & light“, ktoré produkovali Kristofer Harris a Nathanael Graham z Veľkej Británie.

V rámci koncertu Equal vystúpi v jedinečnej spolupráci s producentom a hudobníkom Pjonim.

PJONI

Producent, hudobník a skladateľ filmovej hudby Jonatan Pastirčák, vystupujúci pod pseudonymami Isama Zing a Pjoni, pôsobí na československej hudobnej scéne už vyše 15 rokov. Vo svojich 10 rokoch založil duo Tucan, s producentom Adamom Matejom, neskôr vytvorili elektronický projekt Ing Midget & Pjoni, ktorý vyústil do ich sólových dráh. V súčasnosti okrem svojich performance, hráva aj s pesničkárkou Katarzia, s ktorou sa stretli pri spolupráci na hudbe do divadelnej hry pre SND, Antigona.

Jonatan sa v posledných rokoch podieľal na produkcii mnohých výrazných albumov na českej a slovenskej scéne, ako napríklad Zvíře jménem podzim – Září, Zrní – Nebeský klid, Katarzia – Antigona a na jej poslednom albume Celibát. Skomponoval hudbu do filmov Špina, V Síti, Mečiar a ďaľších. Zároveň je autorom viacerých audiovizuálnych inštalácií, v spolupráci s vizuálnych géniom Janom Šickom.

3C 273 & Oliver Torr
Duo pozostávajúce z hudobníkov a sound artistov 3C 273 a Oliver Torr, objavuje katarzné sonické momenty v živej imrpovizácii, za použitia rozmanitých elektronických nástrojov a terénnych nahrávok. Ich cieľom je pozornému a aktívnemu divákovi priniesť trans, cez bohaté harmonické textúry a skúmanie hranice hustoty harmonického spektra.
 Cez stenu zvuku sa vynárajú záblesky melódií, ako delfíny plávajúce v olejovom oceáne.

3C 273 je slovenská audiovizuálna umelkyňa, žijúca v Prahe. Študuje na AVU, kde sa sústreďuje na vytváranie kompozícií s použitím elektrických organov a precízneho zvukového processingu.

Oliver Torr, je v Prahe usadený skladateľ, producent a audiovizuálny umelec, taktiež zakladateľ kolektívu a labelu XYZ.
 Pohybuje sa na poli hudby a sound artu. Zo zvukového hľadiska sa Torr snaží stierať hranice medzi experimentálnou a avantgardnnou hudbou a eklektickou hudbou postavenou na rytme zo všetkých kútov sveta. To robí za použitia tape mašín, terénnych nahrávacích zariadení a syntezátorov. Je skladateľov filmovej hudby, hudby do inštalácií a rád spolupracuje so širokým spektrom umelcov, aby si rozšíril svoje hudobné obzory.

ORMAY

Ormay, vlastným menom Natalie Mwansa, pochádza zo Zambie, jej mama je Juhoafričanka. Na Slovensko prišla za štúdiom medzinárodných obchodných vzťahov, no rýchlo sa etablovala aj ako úspešná interpretka.

Vlastnú hudbu začala robiť už v detstve, počas strednej školy sa postupne zamerala na rap, pretože to je podľa nej najlepšia cesta ako sa môže vyjadriť. Jej inšpiráciou je viacero interpretov, no v top trojke sú určite Kandrick Lamar, J Cole a lil Wayne. Jej štýl rapovania sa dá najviac prirovnať práve k týmto trom rapperom.

Celý program nájdete na festival.fjuzn.sk.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter