V Bratislave sa začína 15. ročník festivalu [fjúžn]

Text Anna Jacková
Foto: Jana Gombiková a Piotr Gaska

Festival [fjúžn] so zameraním na cudzincov a cudzinky pozýva v reakcii na pandémiu koronavírusu spoznávať svet, ktorý máme doma. 

Pätnásty ročník festivalu [fjúžn] zameraného na cudzincov a cudzinky medzi nami  začína už dnes (18. septembra) a potrvá do 26. septembra. Počas ôsmich festivalových dní si budú môcť návštevníci vybrať z bohatého programu zloženého z koncertov, výstav, diskusií a mnohého ďalšieho. Keďže tento rok sme kvôli koronavírusu museli obmedziť naše cestovateľské zážitky, festival [fjúžn] pozýva spoznať svet, ktorý máme doma. Na Slovensku totiž žije vyše 140-tisíc cudzincov a cudziniek, pre ktorých sa táto krajina stala domovom. Na festivale budete môcť spoznať niektorých z nich.

„V týchto neľahkých časoch je až zázrak, že sa nám podarilo 15. ročník festivalu zorganizovať. Berieme všetky opatrenia spojené s koronavírusom veľmi vážne, zároveň myslíme na našich partnerov a kultúrnu obec, ktorú pandémia veľmi výrazne zasiahla,“ uviedla Nina Galanská, riaditeľka Nadácie Milana Šimečku, ktorá festival zastrešuje. Organizátori festivalu pripravili aj desať pravidiel bezpečného správania. 

Festival [fjúžn] odštartuje v piatok o 18:00 vernisážou plagátovej súťaže Refjúžn Poster v bratislavskej A4-ke, ktorá sa konala pri príležitosti Svetového dňa utečencov. Oficiálnym otvorením festivalu bude jedinečný formát Humans of [fjúžn], na ktorom sa predstavia piati inšpiratívni ľudia s cudzokrajnými koreňmi. Dozviete sa, ako pandémiu koronavírusu prežívali Anabela, Illah, Lucia, Mykola a Addy.  Večerom ľudskej pestrosti bude sprevádzať moderátorka a komička Nastaran A. Motlagh. Bodkou za prvým dňom festivalu bude koncert Sounds of [fjúžn], počas ktorého sa predstaví Anabela Mollová s kapelou a zoskupenie Helado Infinito.

Novinkou tohto ročníka je spolupráca s architektkami zo združenia WOVEN. Od utorka 22. septembra bude na Primaciálnom námestí hosťovať inštalácia Archipelágo, v ktorom bude do konca festivalu prebiehať rozmanitý program – výstava fotografky Illah van Oijen, diskusie či čítačky a predstavia sa aj tváre 15. ročníka festivalu Humans of [fjúžn], ktoré nájdete aj na citylightoch v meste či mestskej doprave. 

Urban-exploring, alebo objavovanie hlavného mesta, budete môcť zažiť vo štvrtok 24. septembra počas obľúbeného formátu [fjúžn] walk. Sprevádzať vás bude ukrajinská tatérka Les Paskarenko. Štvrtkový program pokračuje o 18:00 vernisážou výstavy fotografií Kvet Nguyen s názvom Tu sa môžu miešať jablká a hrušky v Onakô Tattoo.

Festival ukončí v piatok 26. septembra o 19:00 koncert Equal v Kostole Klarisiek. Vystúpenia nevšedných kapiel a interpretov na podporu hnutia Black Lives Matter dramaturgicky pripravil Jonatán Pastirčák. Účinkujú Milan André & Pjoni, súrodenci Ďuďovci, Ormay, 3C 273 & Oliver Torr a Bardia Sheikholeslami Ghazvini.

Celý program a ďalšie informácie nájdete na stránke www.festival.fjuzn.sk a sociálnych sieťach festivalu.

Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku. Z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia. Festival taktiež podporili Fond na podporu kultúry národnostných menšín, Nadácia mesta Bratislavy a Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Nadáciou Tatra banky.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter