Svetový deň utečencov tento rok pripomenie aj online výstava

Text [fjúžn]
Grafika: Matúš Hnát

Nadácia Milana Šimečku a festival [fjúžn] pripravili k Svetovému dňu utečencov online výstavu tematických plagátov. Hlasovanie verejnosti sa začína 20. júna.


Nadácia Milana Šimečku a festival [fjúžn] pripravili k Svetovému dňu utečencov online výstavu tematických plagátov. Hlasovanie verejnosti sa začína 20. júna.

Pandémia koronavírusu zasiahla ľudí po celom svete. Niektorí sme sa mohli izolovať doma, iní však museli svoj domov z rôznych dôvodov opustiť a aj počas tejto neľahkej situácie sú stále na úteku. Každý rok si 20. júna prostredníctvom Svetového dňa utečencov pripomíname silu a odvahu týchto ľudí.

Až 1% ľudstva bolo podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov nútené migrovať kvôli vojne, konfliktom či prenasledovaniu. Takmer 80 miliónov ľudí nedobrovoľne opustilo svoje domovy, ktoré im nedokázali poskytnúť bezpečie. Nikdy v histórii ich nebolo viac ako dnes.

Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s partnermi organizuje už niekoľko rokov pri príležitosti Svetového dňa utečencov komunitné podujatia zakončené Dáždnikovým pochodom ulicami Bratislavy. Keďže verejný život sa počas pandémie zastavil, organizátori sa rozhodli vyhlásiť tematickú medzinárodnú súťaž v tvorbe plagátov. Autori a autorky sa v nej zamysleli nad tým, či je pohyb v súčasnej situácii možný pre všetkých rovnako a na aké limity v skutočnosti naráža naša solidarita. Slovensko napríklad za minulý rok schválilo len 9 žiadostí o azyl.

“Sme úprimne radi, že nám prišlo 76 skvelých prác od umelcov a umelkýň, ktorým záleží na témach utečenectva a migrácie. Nebáli sa v nich poukázať na skutočnosti, ktoré často polarizujú našu spoločnosť,” hovorí riaditeľka Nadácie Milana Šimečku Nina Galanská.

Odborná porota, ktorej predsedá fotografka a vizuálna umelkyňa Olja Triaška Stefanović, vyberie tri najlepšie návrhy a najlepších autorov odmení. Organizátori udelia v spolupráci s Denníkom N aj Cenu verejnosti. Hlasovať za najzaujímavejší plagát s témou migrácie je možné na facebookovej stránke festivalu [fjúžn]. Hlasovanie začína symbolicky 20. júna, keď si pripomíname Svetový deň utečencov.

Všetky prihlásené práce, ako aj ďalšie informácie o súťaži, či profily porotkýň a porotcov nájdete na stránke www.fjuzn.sk. Najlepšie plagáty budú verejnosti predstavené počas festivalu [fjúžn], ktorého 15. ročník sa uskutoční od 18. do 25. septembra 2020. V rámci festivalu sa bude v sobotu 19. septembra v priestoroch Starej tržnice konať aj “odložené” podujatie k Svetovému dňu utečencov.

KONTAKTY:
Nina Galanská – riaditeľka Nadácie Milana Šimečku, nina@nadaciams.sk, 0911 268 623
Olja Triaška Stefanović – predsedníčka odbornej poroty, olja.stefanovic@gmail.com, 0944 624 894
Anna Jacková – členka odbornej poroty, anna@nadaciams.sk, 0911 451 647
Kristína Hamárová – PR manažérka Nadácie Milana Šimečku, tina@nadaciams.sk, 0908 213 067

Vyhlasovateľom súťaže je Nadácia Milana Šimečku, nezisková organizácia, ktorá nesie meno významného disidenta, mysliteľa, filozofa a spisovateľa v bývalom Československu. V rámci troch programov – Vzdelávanie, Aktívne občianstvo a Podpora inklúzie – sa zameriava na rozvíjanie otvorenej občianskej spoločnosti, obhajovanie ľudských a menšinových práv, zlepšovanie postavenia znevýhodnených skupín, vzdelávanie o rozmanitosti a výchovu k vzájomnému rešpektu. Od roku 1991 vydala viac ako 100 publikácií a vyškolila niekoľko tisíc pedagógov, aktivistov, vydavateľov, komunitných lídrov a ľudí zo znevýhodnených skupín. Okrem toho organizuje pripomínacie podujatia k témam holokaustu či Novembru ‘89. Od roku 2006 organizuje najväčší multikultúrny festival na Slovensku [fjúžn]. Viac informácií nájdete na webe: www.nadaciamilanasimecku.sk

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter