Star Trek aj Nevďačná cudzinka – 7. deň festivalu [fjúžn]

Text [fjúžn]
Grafika: Matúš Hnát (3x)

Kapitalks: Multikultúrne politiky Star Treku

Vedecko-fantastická franšíza Star Trek už vyše šesťdesiat rokov prináša sociálno-kritické perspektívy do populárnej kultúry.

Jeho tvorcovia a tvorkyne rôznymi spôsobmi uchopovali aj rasové a migračné politiky – notoricky známa je prvá afroamerická poručíčka Nyota Uhura (Nichelle Nichols) alebo aj pilot Hikaro Sulu (George Takei) z Star Trek: The Original Series (1966-1969).

Star Trek sa naprieč svojou existenciou naďalej pasoval a pasuje s multikultúrnym politikami – rozmery týchto snáh sa v diskusii pokúsia vyhodnotiť redaktorka mesačníka Kapitál Kristína Kállay a filmová analytička TV seriálov Zuzka Jakúbková.

Elektro Hafla  [fjúžn]: Charmsove deti  Gonsofus  Mira Tus Manos  DJ Džbán

V Novej Cvernovke sa v piatok 25. septembra uskutoční predposledné podujatie 15. ročníka festivalu [fjúžn], tentokrát v spojení s Elektro Haflou, prvou bratislavskou party zameranou na bohatý svet klubovej hudby blízkeho východu, orientu a tanečnej world-music.

LINE UP
19:30 DJ warmup Mira Tus Manos
20:00 Charmsove deti
20:45 DJ Mira Tus Manos
21:45 Gonsofus
22:30 DJ Džbán
24:00 ende

Pozor, pozor! Kapacita podujatia je limitovaná. Lístky si zakúpite v predpredaji.

Vstupné priaznivé 5€ / Počet návštevníkov je limitovaný.

Irena Brežná: Nevďačná cudzinka

Mala osemnásť, dostala sa do bohatšieho i slobodnejšieho sveta, ako bol ten komunistický, z ktorého v roku 1968 emigrovala s rodičmi. V novej krajine si však dlho nevedela zvyknúť. Komu mala byť za to vďačná? Doma je tam, kde človek môže frflať, ale ona doma nebola. Bola len primladá pre jednu dospelú a rozumnú krajinu?

V dramatizácii oceňovaného románu švajčiarsko-slovenskej autorky Ireny Brežnej sa skúsenosť emigrantky prelína s momentkami zo života súčasných prisťahovalcov rôznych národností. Inscenáciu pripravilo v rámci festivalu [fjúžn] združenie Per ART v spolupráci s Činohrou SND. 

Celý program nájdete na festival.fjuzn.sk.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter