Florian Niederseer počas [fjúžn] Slam poetry.

Si, kým si

Text Florian Niederseer
FOTO Michal Líner

Identita

Identita

I – den – tita

Čo je moja identita?

Farby a písmená na mojom občianskom preukaze do istej miery nepochybne definujú moju identitu, ale táto malá plastová kartička nikdy nebude môcť plne obsiahnuť celú moju osobnosť. Áno, som síce Rakúšan, ale taktiež ma to ťahá ku Srí Lanke, keďže som dieťa zo zmiešaného manželstva. 

Áno, som síce Rakúšan, ale Slovensko a jeho obyvatelia sa ku mne počas pobytu v Bratislave správali pekne. Dá sa povedať, že som zapadol. A to aj napriek tomu, že moje jazykové schopnosti v slovenčine sú obmedzené na stručné „Ahoj” a zmätený úsmev, keď na mňa ľudia začnú hovoriť mne absolútne neznámym jazykom.  

Som teda Rakúšan-Sinhálčan či dokonca aj Slovák? Ako sa vlastne určuje naša identita? Je už navždy vyjadrená tým, kde sme sa narodili, alebo sa tvorí počas nášho života? Aj keby sme sa zhodli na tom, že je daná našim rodiskom, toto dedičstvo môže byť pre našu identitu stále mätúce. Je Slovák vedľa vás menej Slovákom len preto, že farba jeho pokožky je o trochu tmavšia, aj keď sa narodil a vyrástol v Banskej Štiavnici tak ako vy? 

A čo ja? Som azda viac Slovákom ako vy, pretože v tejto krajine žijem dlhšie, napriek tomu, že moji príbuzní majú len pramálo spoločné s týmto rajom horaliek? 

Pravdou ale ostáva, že na vašej plastovej kartičke stojí obradne napísané Slovensko, kým moja žiari červeno-bielymi farbami Rakúska. Keď si od vás predavačka vypýta drobné, nemusíte zahanbene žiadať o zopakovanie v angličtine. Stavím sa, že na Veľkú noc vás niekto aspoň raz ošpliechal vodou, alebo ste špliechali vy. Toto všetko by z vás malo robiť väčšieho Slováka ako mňa, nemám pravdu? 

Áno, ale aj nie. 

Identita je niečo, čo si každý tvorí sám. Vaša identita nie je daná malou plastovou kartičkou, ale tým, ako vnímate sami seba. Môžete byť uznaní občanom istej krajiny, no len samotná národnosť identitu netvorí.

Môžete sa cítiť Slovákom už len vďaka tomu, že ste prepojení s miestnou kultúrou a obyvateľmi tejto milej krajiny. Vaša identita však môže zďaleka presahovať to, akej krajiny sa cítite byť súčasťou. Môže sa vzťahovať k vášmu pohlaviu, k tomu, koho ľúbite, aké je vaše zamestnanie, čo máte a nemáte radi, čo radi jete a mnohým ďalším veciam. 

Kto som?

Otázka, ktorú si všetci kladieme od chvíle, keď sme sa začali pozerať do zrkadla a videli celú škálu výrazov, ktoré sa na našej tvári usadia, keď sa nikto nedíva. Nikto, len ty. Otázka, ktorú dostávame častejšie od samých seba, než od iných ľudí. Otázka, ktorá sa objavila v mladom veku a bude tu s nami, kým nezostarneme. 

Kto teda som?

Kto si ty?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá, ale zároveň nemôže byť zložitejšia. 

Som, kto som.

Si, kto si. 

To, kým si, závisí od toho, ako vnímaš sám seba. Nič viac, nič menej. 

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter