RYBA MIMO VODY

Text

Podcast Na Slovensku Aj Po Anglicky pokračuje v sérií epizód, ktoré prinášajú skúsenosti ľudí z cudziny žijúcich na Slovensku. Tieto série vznikli s podporu programu Nadácie Milana Šimečku – [fjúžn]. V tejto epizóde sa pozrieme na niektoré z prvých výziev, ktorým naši dnešní hostia a hostky čelili pri príchode na Slovensko, a na pocity, ktoré prechovávali k tejto krajine a jej obyvateľstvu.

Prvý dojem je všetko

Cestovanie po cudzej krajine prináša opojnú zmes obrazov, zvukov, vôní a chutí. Tieto skúsenosti sú vpečatené do mysle človeka ako identita národa. Sú obzvlášť významné pre niekoho, kto sa rozhodne bývať v novej a cudzej krajine.

Prvé dojmy niektorých cudzincov a cudziniek, ktorí len nedávno prišli na Slovensko, formuje dobrodružstvo, objavovanie, pohostinnosť a pôžitky. U iných je to stret s pracovnou realitou v spoločnosti, ktorá je veľmi odlišná od ich vlastnej. Už len cesta autobusom alebo nákup potravín môže byť pre nezasvätených na Slovensku traumatickým zážitkom, ktorý vyvoláva dojem, že miestni sú hrubí a nevľúdni. Vzájomnú komunikáciu komplikuje obmedzená znalosť slovenčiny alebo absencia alternatívneho jazyka, čo oklieštuje rozmanitosť príležitostí a vedie k nenaplneniu potrieb.

Prečo na názoroch záleží

Napriek nespočetným problémom sa mnohí ľudia z cudziny rozhodli na Slovensku zostať. K výzve naučiť sa miestny jazyk sa postavili čelom a precvičujú si ho všade a kedykoľvek sa dá. Tieto odvážne duše vychádzajú zo svojej komfortnej zóny, učia sa zvyky a spôsob života miestnych obyvateľov, aby sa aspoň do nejakej miery začlenili do tunajšej komunity. Sú súčasťou slovenskej spoločnosti, pracujú po boku Slovákov a pomáhajú formovať budúcnosť krajiny.

Poznať svoju kultúru znamená poznať sám seba. Kultúra určuje naše myšlienky a skutky. Často je však ťažké definovať vlastnú kultúru bez prítomnosti protikladov. Tu hrajú významnú úlohu práve ľudia z cudziny. Ich otázky a jedinečný pohľad prinášajú kontrast potrebný na zdôraznenie hraníc našej kultúry. Odhalia nielen krásy Slovenska, ale aj nedostatky našej spoločnosti. Napokon, keď poznáme samých seba, s pomocou cudzincov a cudziniek dokážeme stiahnuť „kultúrny závoj“ a odhaliť našu spoločnú ľudskosť.

Ďakujem všetkým mojim hosťom a hostkám: Daria Rychagova, Jamie Byrne, Allie Balciaraova, Warren Gray, Carola Carpinteri, Andrea Paviglianiti a Manuel Florenzan.

LINK NA PODCAST NÁJDETE TU

***

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter