Refjúžn Poster: Porota vybrala do druhého kola 18 prác

Text [fjúžn]
Cenu verejnosti získala Zuzana Valášková s najvyšším počtom hlasov.

Súťaž o najlepší plagát reflektujúci Svetový deň utečencov sa presunula do druhej fázy. Porota v zložení Olja Triaška Stefanović (predsedníčka poroty, fotografka), Pavel Choma (grafický dizajnér), Kvet Nguyen (študentka fotografie), Michaela Kučová (publicistka a organizátorka kultúrnych podujatí), Ivana Šáteková (výtvarníčka) a Anna Jacková (šéfeditorka fjuzn.sk) vybrala zo 77 zaslaných návrhov 18 prác, ktoré postupujú do druhého kola. 

Práce, ktoré postúpili do druhého kola, môžete vidieť v albume.

Vyhlasovateľom súťaže je Nadácia Milana Šimečku. Autorky a autorky plagátov sa v nej zamysleli nad tým, či je pohyb v súčasnej situácii možný pre všetkých rovnako a na aké limity v skutočnosti naráža naša solidarita. Prvé tri víťazné plagáty so odnesú ceny v hodnote – 1. miesto
300 eur, 2. miesto 200 eur a 3. miesto
100 eur. Okrem toho si spomedzi všetkých zaslaných prác mohla verejnosť vybrať svoj najobľúbenejší. Za Cenu verejnosti bolo možné hlasovať do 20. júla. Najviac hlasov získal plagát Zuzany Valáškovej s názvom Pozor! 

„Tému migrovania verzus uzavretia hraníc som spracovala pomerne nadľahčene. Všetko sa točí okolo spoločnosti, ktorú tvoria ľudia. Čo ak by sa začali všetky nariadenia, práva a povinnosti vzťahovať aj na zvieratá? Alebo dokonca na vodu, ktorá prúdi celým svetom,“ uviedla v komentári autorka.

Víťazné a ďalšie vybrané plagáty budete môcť vidieť počas festivalu [fjúžn], ktorý sa uskutoční v Bratislave 18. – 25. septembra 2020 a počas jesene v ďalších štyroch mestách – Košice, Komárno, Banská Štiavnica a Piešťany. 

Podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov bolo nútené migrovať kvôli vojne, konfliktom či prenasledovaniu už 1% ľudstva. Takmer 80 miliónov ľudí nedobrovoľne opustilo svoje domovy, ktoré im nedokázali poskytnúť bezpečie. Nikdy v histórii ich nebolo viac ako dnes. Slovensko je dlhodobo na na chvoste európskeho rebríčka v udeľovaní azylov, minulý rok schválilo len deväť žiadostí o azyl. 

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter