Refjúžn Poster: Cenu verejnosti získava…

Text [fjúžn]

Nadácia Milana Šimečku pri príležitosti Svetového dňa utečencov, ktorý pripadá na 20. jún, vyhlásila otvorenú výzvu na návrh plagátov. Autorky a autorky plagátov sa v nej zamysleli nad tým, či je pohyb v súčasnej situácii možný pre všetkých rovnako a na aké limity v skutočnosti naráža naša solidarita. Do súťaže sa prihlásilo celkovo 77 prác, z ktorých odborná porota vyberie tri víťazné. Okrem toho mohla verejnosť hlasovať o svoj najobľúbenejší plagát do 20. júla.

Najviac hlasov získal plagát Zuzany Valáškovej s názvom Pozor!

zuzana%20valaskova%20(pozor!%20_%20warning!)_01.jpg

„Tému migrovania verzus uzavretia hraníc som spracovala pomerne nadľahčene. Všetko sa točí okolo spoločnosti, ktorú tvoria ľudia. Čo ak by sa začali všetky nariadenia, práva a povinnosti vzťahovať aj na zvieratá? Alebo dokonca na vodu, ktorá prúdi celým svetom,“ uviedla v komentári autorka.

Slovensko je dlhodobo na na chvoste európskeho rebríčka v udeľovaní azylov. Minulý rok schválilo len deväť žiadostí o azyl. Počet ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy z dôvodu prenasledovania sa však každoročne zvyšuje. Takmer 80 miliónov ľudí nedobrovoľne opustilo svoje domovy, ktoré im nedokázali poskytnúť bezpečie. Nikdy v histórii ich nebolo viac ako dnes.

Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s partnermi organizuje už niekoľko rokov pri príležitosti Svetového dňa utečencov komunitné podujatia zakončené Dáždnikovým pochodom ulicami Bratislavy. Keďže verejný život sa počas pandémie zastavil, organizátori sa rozhodli vyhlásiť tematickú medzinárodnú súťaž v tvorbe plagátov. Víťazné a ďalšie vybrané plagáty budete môcť vidieť počas festivalu [fjúžn], ktorý sa uskutoční v Bratislave 18. – 25. septembra 2020 a počas jesene v ďalších štyroch mestách – Košice, Komárno, Banská Štiavnica a Piešťany. 

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter