PRICHÁDZAJÚ V DOBREJ VIERE

Text

Vyšla nová epizóda podcastu Jeremyho Hilla – Na Slovensku aj po anglicky.

Podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu žilo v decembri 2021 na Slovensku 167 519 cudzincov a cudziniek s povolením na pobyt. Ide len o 3,07 % z celkového počtu obyvateľov krajiny, čo sa môže javiť ako zanedbateľné číslo. Akonáhle sa však začneme týchto ľudí vypytovať, rozprávať sa s nimi a počúvať ich, zistíme, že za každým jedným číslom sa skrýva  množstvo príbehov a skúseností, ktoré sa nespočetnými spôsobmi prekrývajú, ale i rozchádzajú.

Podcast Na Slovensku Aj Po Anglicky spúšťa s podporou [fjúžn], programu Nadácie Milana Šimečku, sériu epizód, ktoré prinášajú skúsenosti ľudí z cudziny žijúcich na Slovensku. Chce preskúmať, prečo a ako sa cudzinci a cudzinky sťahujú na Slovensko, aké je to pre nich tu žiť a prečo sa niektorí nakoniec rozhodnú odísť. Ľudia, ktorí dnes Slovensko nazývajú svojim domovom, vám ponúknu svoje príbehy tak, ako ich vidia svojimi očami.

V prvej epizóde tohto seriálu sa pozrieme na to, prečo sa ľudia rozhodnú opustiť svoj domov a prečo si za cieľovú krajinu vyberajú Slovensko. Niektorí sú zo svojej krajiny nútení odísť, mnohí sú so životom v nej nespokojní, iní hľadajú lepšie vzdelanie, príležitosti či dobrodružstvo. V konečnom dôsledku je odchod z domácej krajiny iba časťou ich životného príbehu.

Práve miesto, kde sa tieto odvážne duše nakoniec usadia, je tým, čo napokon ovplyvňuje smerovanie ich života. Tak či onak, pre mnohých cudzincov a cudzinky je týmto miestom Slovensko. Dôvody pre život v tejto krajine sú také rozmanité ako dôvody ich odchodu z domova. Môže to byť kultúra, scenéria krajiny, cenová dostupnosť či geografická poloha. Iní zase hľadajú lásku alebo prácu.

Bez ohľadu na jedinečné okolnosti, ktoré ich sem privádzajú, jedno majú spoločné – všetci sa vydali na Slovensko v nádeji, že tu nájdu zmysluplný, dôstojný a šťastný život plný lásky.

Ďakujem všetkým mojim hosťom a hostkám: Lorin Utch, Lie Bowers, Navid, Daria Rychagova, Miron Domitrescu, Yunus, Aubrey Mathis a Jamie Byrne.

LINK NA PODCAST NÁJDETE TU

***

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter