Objavujme dôveru

Text Anna Jacková
FOTO Daniela Benková

Sedí na mape sveta a smeje sa. Môj trojročný synovec sa nesmierne zabáva na tom, že sa mu stačí pohnúť o pár centimetrov a už je v Amerike! A kde sú ľadové medvede? – pýta sa ma v izbe žilinského paneláku, pričom hľadí na zemeguľu, ktorá sa mu pod nohami rozprestiera na úhľadnom kuse lesklého papiera. Tuto – ukážem na Arktídu a on sa bleskovo prešmykne do studenej tundry. Ukáž mi Žilinu! – dožaduje sa. Na mape sveta je Slovensko malým fliačkom, a tak jeho domov s dôsledným premeriavaním, ale predsa len od oka, naznačím bodkou. A kde je naša zastávka? – pozerá spýtavo na bodku. Teraz sa už smejem ja.

Opantaný zvedavosťou a s bezhraničnou dôverou ku mne si vyžaduje, aby som mu ukázala svet v celej svojej rozmanitosti. Rýchlo a hneď!

V čase, keď spoločnosťou otriasa kríza dôvery je nesmierne dôležité, aby sme na seba nezanevreli, aby sme boli zvedaví, aby sme boli všímaví. Podľa viacerých výskumov totiž pocit dôvery kráča ruka v ruke s kvalitou života, prispieva tiež k väčšej otvorenosti k cudzincom či menšinám. Ak však nedôverujeme ani blízkemu okoliu, je veľmi ťažké pociťovať dôveru voči ľuďom, ktorých nepoznáme a ktorí pochádzajú z iného kultúrneho prostredia.

Všetko, čo je spojené s dôverou a jej odrazom vo vzťahoch k rozmanitosti na Slovensku, budeme hľadať počas 13. ročníka multikultúrneho festivalu [fjúžn], ktorý sa uskutoční od 20. – 27. apríla. Veríme, že spoznávanie a prepájanie cudzineckých komunít a jednotlivcov pomôže zasievať zrnká vzájomnej dôvery.

Milé čitateľky a milí čitatelia, nech už je váš domov ktorýkoľvek fliačik na Zemi, želáme vám, aby vás dni nášho festivalu podnietili spoznávať rozmanité príbehy ľudí v celej svojej škále farebnosti. Prajeme vám inšpiratívne čítanie a dúfame, že táto publikácia pomôže vzbudiť záujem o druhých a tiež takú zvedavosť, akú mal ten trojročný chlapec sediaci na mape sveta.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter