Košická fiesta s festivalom [fjúžn]

Text Tina Hamárová
Grafika: Mykola Kovalenko

Druhou zastávkou festivalu [fjúžn] na cestách po Slovensku je mesto Košice. Vo štvrtok 29. apríla sa v LIVE STREAME na Facebooku či Youtube môžete tešiť na španielsku fiestu či spoznať Košice očami cudzinca. 

Košice sú multikultúrnym centrom na východe Slovenska už storočia a nie je tomu inak ani dnes. Za prácou, rodinou, kultúrou či športom sem prichádzajú desiatky ľudí zo všetkých kútov sveta. 

Košický festival [fjúžn] odštartuje cyklo-prechádzka mestom, ktorú bude viesť Antoine de Hertogh. Pôvodne prišiel do Košíc v roku 2007 ako geodet. Počas svojho pôsobenia na Slovensku sa však všimol nerovnosť medzi etnickými skupinami v meste. A kým ho mnohí presviedčali, že s rómskymi komunitami sa pracovať nedá, on si povedal, opak a začal spolupracovať s neziskovou organizáciou ETP. Dnes pre nich vedie projekt výstavby na Luniku IX., kde budeme začínať aj náš [fjúžn] walk. 

Viac o Antoinovom rodisku v Belgicku aj jeho odporúčaniach na pekné zákutia si môžete vypočuť už v utorok 27. apríla v cestovateľskom podcaste Všesvet.

Po prechádzke s v obľúbenom Kine Úsmev rozpúta Košická fiesta. Pozvanie do diskusie Milana Kolcúna prijala mexická cukrárka a fitness trénerka Carolina Garcia a Víctor a Alexandra Pellicer, ktorí v Košiciach prevádzkujú spa centrum SloVVellness. Ich rozprávanie o živote v meste, radostiach aj strastiach cudzincov si môžete vypočuť v španielčine so slovenskými titulkami. 

Festivalový večer zakončí party s DJ Mikiasom (celým menom Mikias Tesfaye), ktorý pôsobí na košickej hudobnej scéne už od roku 2002. Pôvodne pochádza z Etiópie, pričom pár rokov žil v kanadskom Toronte. Aktuálne ale za svoj domov považuje práve Košice. Venuje sa najmä hudobným žánrom Hip-Hop (Old School aj New School), Trap, Funk, RnB, DanceHall, Reggae, Reggatone, Soul či Slow Jamz.  

V rámci “warm-up-u” sme na stredu 28. apríla pripravili aj poslednú zo série diskusií komičky Nasi Motlagh Jablká&Pears. Tentokrát vyspovedá o živote v Košiciach Canaana z Jordánska a jeho ženu Dominiku. LIVE STREAM z diskusie sa začne o 19:00. 

Podujatie sa koná v spolupráci s Kinom Úsmev v rámci festivalu [fjúžn] na cestách, ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku. Hlavným partnerom [fjúžn] na cestách: Košice je Fond na podporu umenia, ktorý podporil podujatie z verejných zdrojov. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a z projektu „EMCA – Podpora migrantov prostredníctvom kultúrnych aktivít“ financovaného Grantov EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

O festivale [fjúžn]

Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal jedinečným a najväčším multižánrovým a multikultúrnym podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku s celoslovenským, ako i medzinárodným významom. Prekračuje rámec jedného druhu umenia a ponúka bohatý program zložený z koncertov, výstav, literatúry, divadla, filmu, workshopov, prednášok a prezentácií, diskusií, komunitných podujatí, či programu pre deti, školských akcií a mnohých iných aktivít. [fjúžn] dáva hlas cudzincom, migrantom a utečencom; prezentuje kultúru a život nových menšín; vytvára príležitosti na stretávanie; ukazuje rozmanitosť Slovenska; scitlivuje verejnosť; búra predsudky; spája. 

Počas podujatia chceme ukázať, že rozmanité a často nepoznané identity majú aj ľudia, ktorých spoločnosť “nálepkuje”. Kto som? U každého z nás má táto otázka rôzne aspekty, vyvíja sa v čase a v rôznych kontextoch. Utečenec, cudzinka, moslim, Afričanka…to všetko sú “nálepky”, ktoré bránia poznaniu toho druhého. Zámerom festivalu je odhaľovať viac a klásť si otázky Kto som? Kto si ty? Kto sme my? Zistiť, ako ľudia, ktorí sú našimi susedmi a susedkami a tvoria spolu s nami komunity, vnímajú sami seba.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter