Kde je Anna Franková?

Kde je Anna Franková? Ako ukázať deťom komplikovanosť dnešného sveta

Text Pavla Rachelová
FOTO: FILM EUROPE

Predstavte si zo dňa na deň začať nový život v domácnosti so zatemnenými oknami, s presným rozpisom, kedy sa smie rozprávať (šepkať), splachovať záchod či počúvať rádio. Zloženie členov domácnosti je nemenné, návštevy z okolitého sveta sú minimálne. Nový životný priestor je síce tesný, no postačuje k prežitiu. Kvalita života síce rapídne klesla, ale ste v (relatívnom) bezpečí a máte nádej, že sa vojna čoskoro skončí.

Vyše dvoch rokov (761 dní) strávila Anna Franková s rodinou a známymi v tajnej skrýši. Jej príbeh je jedným z najznámejších príbehov holokaustu. Denník Anny Frankovej bol preložený do viac ako 70 jazykov a budova, kde sa pred 80 rokmi skrývala, dnes slúži ako múzeum.

Podobnú realitu v roku 2022 zažívajú naši východní susedia. Už viac ako sto dní trvá vojna na Ukrajine. Vyše 40 miliónovú krajinu opustilo sedem miliónov ľudí, drvivá väčšina žien, detí a ľudí nad 60 rokov. Ďalších sedem miliónov ľudí sú vnútorní vysídlenci, teda ľudia, ktorí opustili svoje domovy a presunuli sa do bezpečnejších regiónov krajiny.

Reportáže z dedín a miest informujú o živote v pivniciach, zastaralých krytoch či metro staniciach. Na to, aký „pohodlný“ život vedú, si stačí predstaviť vlastnú pivnicu, alebo najbližšie miesto, kam by sme utekali v prípade bombardovania. Podľa ruskej propagandy Ukrajinu oslobodzujú od fašistov. V skutočnosti páchajú genocídu na Ukrajincoch a Ukrajinkách.

Keď sa v roku 1933 k moci dostala Hitlerova nacistická strana, rodina Anny Frankovej sa z Nemecka presťahovala do Amsterdamu. Po tom, čo nacisti obsadili Holandsko sa rodina ukrývala v prístavbe budovy, kde pracoval Otto Frank. Počas tohto obdobia si Anna písala denník vo forme listov adresovaných jej vymyslenej priateľke Kitty. A práve Kitty je jednou z hlavných postáv najnovšej animovanej snímky Kde je Anna Franková?

Kde je Anna Franková? zdroj: FILM EUROPE

Imaginárna kamarátka ožije v súčasnosti, nevediac, v akej dobe sa ocitla a čo sa stalo s jej priateľkou. Kitty rozbehne pátranie po Anne, čo privádza súčasníkov v 21. storočí do rozpakov. Anna je totiž všade – je po nej pomenované múzeum, most i divadlo.

Dejová línia sa striedavo odohráva v súčasnosti a minulosti. V časti odohrávajúcej sa v 40. rokoch nám režisér Ari Folman v podaní Anny vysvetľuje nástrahy, problémy a utláčania, ktorým nielen židovská komunita v tom čase čelila. Od zákazov zúčastňovať sa na kultúrnom a spoločenskom živote, cez hlad a získavanie potravín na čiernom trhu až po miznutie detí a celých rodín vo východnej Európe. Svedectvo o krutostiach nacizmu sú podané primerane veku hlavných postáv – teda deťom vo veku 12 rokov plus.

Obdivuhodné na Anne a jej denníku je, ako si vedela utriediť myšlienky a pomenovať pocity, ktoré prežívala. Pripomeňme si, že denník dostala na svoje 13. narodeniny. Okrem denných rutín zachytila neraz napäté vzťahy medzi rodinami a jej členmi. Spomína sváry o rozdeľovaní jedla, o práve na pracovný stôl či komplikovaný vzťah k matke a sestre. Úzkosti, strachy a náladovosť zaháňala bohatou obrazotvornosťou a fantáziou, ktorá bola jej bezpečným únikom od reality.

Autori animovaného filmu podporujú zrozumiteľnosť a čitateľnosť prácou s dobovými a modernými hudobnými motívmi a žánrovými konvenciami. Napríklad, keď Anna popisuje, kto všetko bol do nej zaľúbený. Odrazu sa ocitneme v muzikáli, s osobitou hudbou i choreografiou. Napriek dramatickému príbehu nechýba ani romantická zápletka či humorné situácie. Jednou z nich je, keď Kitty opíše profesiu zubárov ako sadistov, ktorí bohatnú na tom, že ubližujú deťom. Je sympatické, že autori filmu nevsádzajú na citovo silné či emočne zafarbené slová a uvedomujú si, že v prípade výpovede o zverstvách páchaných na civilnom obyvateľstve to nie je treba.

Režisér Ari Folman (Valčík s Bašírom, Futurologický kongres) trefne reflektuje aj dnešok – na jednej strane vnímame multikultúrny a progresívny Amsterdam, na druhej strane stále aktuálny problém migrácie, nenávistné prejavy voči menšinám, ľahostajnosť a drogový turizmus.  Pripomína nám, že ako spoločnosť zďaleka nemáme vyhraté a máme hodný kus cesty pred sebou.

O príbehu Anny Frankovej vznikli mnohé divadelné hry, knižné vydania, dokumentárne aj hrané filmy. Snímka izraelského režiséra je sviežim a zrozumiteľným spracovaním, ktoré je určené predovšetkým mládeži a dospievajúcim. Umne scitlivuje témy, ktoré vinou populizmu, páčivým zjednodušeniam a rozpínajúcim sa dezinformáciám rozdeľujú spoločnosť. Aj preto je tento film aktuálny i v roku 2022.


Where is Anne Frank? / Kde je Anna Franková?
Belgicko / Francúzsko / Izrael / Luxembursko / Holandsko, 2021, 99 min
Réžia: Ari Folman
Predloha: Anne Frank
Scenár: Anne Frank, Ari Folman
Kamera: Tristan Oliver
Hudba: Ben Goldwasser
Strih: Nili Feller
Zvuk: Aviv Aldema
Hrajú / hlasy zapožičali: Emily Carey, Skye Bennett, Stewart Scudamore, Ruby Stokes, Sebastian Croft, Nell Barlow

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter