Imigrácia pod drobnohľadom: nie je imigrácia ako imigrácia

Text

Legálne prisťahovalectvo na Slovensku je, podobne ako v iných krajinách, veľmi variabilný proces. Krajina pôvodu cudzinca alebo cudzinky, účel pobytu a ďalšie právne či ekonomické faktory môžu tomuto procesu buď pomôcť, alebo ho brzdiť. Napríklad ľudia prichádzajúci z iných členských krajín EÚ získajú pobyt na Slovensku pomerne jednoducho. Chráni ich právny systém únie, a preto je tento proces efektívnejší a požiadavky jednoduchšie.

Pravdepodobne najzložitejším v tejto oblasti je žiadanie o azyl. To bol aj prípad mladého tureckého študenta Yunusa. V roku 2016 jeho otca zatkli pre podozrenie z účasti na pokuse o prevrat v Turecku. Bolo to v čase, keď sa mal vrátiť zo svojho študentského pobytu v Bratislave. Obával sa, že aj jemu hrozí v domovskej krajine zatknutie a požiadal o azyl na Slovensku. Proces sprevádzali početné  zamietnutia a neistota, no napokon po dva a pol roku jeho žiadosť schválili.

Keď ide o prechodný alebo trvalý pobyt, problémy ľudí z cudziny začínajú a končia na cudzineckej polícii – oddelení, ktoré na tieto prípady dohliada. Ľudia sa často sa sťažujú na nedostatok anglicky hovoriacich úradníkov či úradníčok a na ich, mierne povedané, nezdvorilosť. Tieto situácie ich nútia k tomu, aby si so sebou priviedli tlmočníkov či tlmočníčky, ktorí zase nemusia rozumieť zložitosti imigračného procesu. Niekedy im ich poskytnú samotní zamestnávatelia, často si však za tieto služby musia zaplatiť alebo požiadať o pomoc priateľov či rodinu. Toto je prípad Elle z Malty, ktorá požiadala o pomoc sesternicu svojho slovenského partnera.

Žiaľ, problémy sa nekončia pri nefunkčnej komunikácii. Ďalšou prekážkou je získanie správnych informácií a dokumentov. Každý príslušník či príslušníčka cudzineckej polície si totiž môže vyložiť zákon odlišným spôsobom a požadovať tak od ľudí rôzne dokumenty. Toto by zmiatlo aj tých najpripravenejších. Je to obzvlášť náročné, keď človek prichádza z menej rozvinutej krajiny. Napríklad Craiga zo Spojených štátov, ktorý sa nedávno presťahoval zo Zambie, poslali po jeden dokument do Berlína. Tam však zistil, že do Nemecka pricestoval zbytočne, pretože dokument sa nachádza v Južnej Afrike. Nielen že ide o stratený čas, ale takto finančne nákladný proces si mnohí ľudia dovoliť vôbec nemôžu.

Našťastie sú tieto situácie iba dočasnými prekážkami pre väčšinu cudzincov a cudziniek. Oslavujú, keď im príde občiansky preukaz a sústredia sa na to, čo majú na živote na Slovensku radi. Oplatí sa im trápenia a obavy spojené s imigračným procesom vydržať, pretože chcú dostať šancu žiť v krajine, ktorá ponúka slobodu, bohatú kultúru a vysokú životnú úroveň.

Ďakujem svojim hosťom; Craig Williams, Yunus, Aubrey Mathis a Elle Ibbotson.

Tento podcast a zároveň seriál o migrácii vznikol s podporu [fjúžn], programu nadácie Milana Šimečku, ktorého cieľom je vytvoriť platformu pre cudzincov a cudzinky žijúcich na Slovensku, aby ich hlas bolo v našej spoločnosti viac počuť. V rámci programu každoročne organizujú festival [fjúžn] a ďalšie podujatia v spolupráci s ľuďmi z cudziny. Cieľom je predstaviť umenie, projekty, názory či príbehy menej známych ľudí. Ak sa chcete vedieť viac o podobných eventoch, vypočuť si príbehy ďalších cudzincov a cudziniek žijúcich na Slovensku alebo len samotný podcast, navštívte stránku www.fjuzn.sk. Sledujte aj Instagram: https://www.instagram.com/festival_fjuzn/ alebo Facebook: https://www.facebook.com/fjuznNMS

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter