Fotoreport: [fjúžn] walk s Les Paskarenko

Text [fjúžn]
FOTO Michal Babinčák

Projekt [fjúžn] walks ukazuje mestá očami tých, ktorí pochádzajú z iných krajín, ale Slovensko sa stalo ich domovom.

Cudzinci a cudzinky žijúce na Slovensku majú mnoho rôznych dôvodov, prečo sa tu rozhodli usadiť. Niekto prišiel za dobrou pracovnou príležitosťou, ďalších lákalo štúdium či túžba spojiť sa s rodinou a iní možno v tejto krajine našli bezpečie pre život. V novom či už „zabývanom“ meste si každý hľadáme spôsob, ako sa tu cítiť dobre. Objavujeme nové ulice, hľadáme príjemné kaviarne a podniky, premýšľame ako najefektívnejšie odprevadiť deti do školy cestou do práce a obzeráme sa za možnosťami, kde tráviť svoj voľný čas.

Ideou [fjúžn] walks je spoznávať mesto novými očami. Ako vnímajú svoje mesto cudzinci a cudzinky, ktorí sa tu usadili? Počas prechádzky cudzinci-sprievodcovia ukazujú miesta, ktoré sú pre nich dôležité, v dobrom aj v zlom. Mnohí Slováci a Slovenky totiž nepoznajú osobne ani jedného cudzinca a názor o nich si vytvárajú len sprostredkovane, z médií či od známych. Zo skúseností však vieme, že osobný kontakt pomáha prelomiť ľady na oboch stranách. Projekt [fjúžn] walk pozýva spoznávať svet, ktorý máme doma.

Tentokrát nám Bratislavu, ako ju pozná a vníma ukázala, Les Paskarenko. Les je tatérka, umelkyňa, urbanexplorerka, aktívna Bratislavčanka, murárka i maliarka – presvedčiť sa môžete v novootvorenom štúdiu Onakô Tattoo, v ktorom tetuje. V rodnej Odese rozbiehala projekty zamerané na udržateľnosť.

Chceli by ste byť aj vy [fjúžn] sprievodcom alebo sprievodkyňou vo vašom meste? Ozvite sa nám na komunity@fjuzn.sk

dscf2557.jpg

dscf2596.jpg

dscf2549.jpg

dscf2637.jpg

dscf2694.jpg

dscf2713.jpg

dscf2756.jpg

dscf2749.jpg

Prechádzka vznikla s podporou Nadácie mesta Bratislavy.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter