Fotoreport: Bratislava očami Illah van Oijen

Text [fjúžn]
FOTO Ľubo Baran

Projekt [fjúžn] walks ukazuje mestá očami tých, ktorí pochádzajú z iných krajín, ale Slovensko sa stalo ich domovom.

Poznáte Dobrý trh, WhatCity?, projekt Vieš, čo vidíš? či People on Earth? A viete, kto s tým všetkým má niečo spoločné?

Illah van Oijen na Slovensko pôvodne prišla v roku 2006 iba na rok, chcela fotografovať nové hranice Európskej únie. Začala však po príchode pripravovať fotoknihu o Bratislave a už neodišla. Fascinovalo ju, ako sa všetko na Slovensku rýchlo menilo. Vo svojej práci a živote hľadá a rozvíja témy, s ktorými vyrastala v Holandsku, medzi iným cirkulárnu a lokálnu ekonomiku, Waldorfskú školu, ši re-use centrá a komunitný život. Illah je fotografkou, dizajnérkou, odborníčkou na komunitný rozvoj, matkou, a – predovšetkým – holandskou Bratislavčankou.

O [fjúžn] walks

Cudzinci a cudzinky žijúce na Slovensku majú mnoho rôznych dôvodov, prečo sa tu rozhodli usadiť. Niekto prišiel za dobrou pracovnou príležitosťou, ďalších lákalo štúdium či túžba spojiť sa s rodinou a iní možno v tejto krajine našli bezpečie pre život. V novom či už „zabývanom“ meste si každý hľadáme spôsob, ako sa tu cítiť dobre. Objavujeme nové ulice, hľadáme príjemné kaviarne a podniky, premýšľame ako najefektívnejšie odprevadiť deti do školy cestou do práce a obzeráme sa za možnosťami, kde tráviť svoj voľný čas.

Ideou [fjúžn] walks je spoznávať mesto novými očami. Ako vnímajú svoje mesto cudzinci a cudzinky, ktorí sa tu usadili? Počas prechádzky cudzinci-sprievodcovia ukazujú miesta, ktoré sú pre nich dôležité, v dobrom aj v zlom. Mnohí Slováci a Slovenky totiž nepoznajú osobne ani jedného cudzinca a názor o nich si vytvárajú len sprostredkovane, z médií či od známych. Zo skúseností však vieme, že osobný kontakt pomáha prelomiť ľady na oboch stranách. Projekt [fjúžn] walk pozýva spoznávať svet, ktorý máme doma.

Chceli by ste byť aj vy [fjúžn] sprievodcom alebo sprievodkyňou vo vašom meste? Ozvite sa nám na komunity@fjuzn.sk

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05372.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05394.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05744.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05805.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05572.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05693.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05843.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05832.jpg

lubo-baran_fjuzn-walk_illah-van-oijen_2020_lba05871.jpg

Prechádzka vznikla s podporou Nadácie mesta Bratislavy.

Prechádzka očami cudzincov sa konala v rámci projektu KapaCITY, ktorý je spolufinancovaný Európskou úniou z Fondu pre azyl, migráciu a integráciu a Fondov pre oblasť vnútorných záležitostí. 

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter