Fotoprojekt: Zvieratá medzi nami

Text Illah van Oijen
FOTO Illah van Oijen

Keď som v lete 2017 cestovala po Slovensku, neprešiel deň, kedy by v správach nehovorili o migrácii. V posledných rokoch sa migrácia preberá z rozličných uhlov pohľadu, prináša mnoho príbehov a stala sa ťaživým slovom s negatívnou pachuťou.

Viezla som sa krajinou, stvorenou ľudskými rukami, a premýšľala som o koncepte hraníc, národov a kontinentov. Tieto koncepty nám prídu natoľko bežné, že je jednoduché zabudnúť, aké prirodzené je pre rôzne zvieratá presúvať sa z neprajného prostredia do vhodnejšieho – či už ide o dočasný, alebo trvalý pohyb.

Uvažovala som o zvieratách, ktoré umelé koncepty, akými sú aj hranice, nepoznajú. Odkiaľ prišli zvieratá, ktoré sú okolo nás? Migrujú? Existuje pre nich niečo také ako domov? A ako ľudia ovplyvňujú ich pohyb a prostredie?

Všetky fotografie môžete vidieť na stránke www.viescovidis.sk. Ak vám pri niektorej fotke niečo napadne, osobný príbeh, spomienka, (historický) fakt či iné, môžete to napísať do komentára pod každou fotografiou. Možno sa vám zdá, že viete, čo vidíte, ale čo vidí váš sused, keď kráča tou istou cestou? Vieš, čo vidíš? Napíš. 

349.jpg

368.jpg

373.jpg

O autorke: 

Illah van Oijen sa narodila v roku 1981 v Holandsku. Študovala kultúrne vedy na Slobodnej Univerzite v Amsterdame a fotografiu na Royal Academy of Arts v Haagu. Do Bratislavy sa presťahovala v roku 2005. Publikovala dve knihy fotografií Bratislavy a Košíc v rámci projektu Ľudské krajiny, v ktorých zdokumentovala rapídnu zmenu a modernizáciu verejných priestorov. Vo svojej tvorbe vytvára priestor pre diskusiu a premýšľanie o dopade týchto zmien. Aké majú slovenské mestá identitu? Ako sa spoločnosť vysporadúva s privatizáciou? Ako ľudia komunikujú so svojím prostredím? Jej tvorbu môžete nájsť na stránke www.viescovidis.sk, kde môže verejnosť k jej fotografiám pridať svoj vlastný príbeh. 

Jej diela boli na Slovensku vystavené v Stredoeurópskom dome fotografie, Slovenskej národnej galérii a jej fotky sa dostali aj do zbierky SNG. Okrem fotografie sa Illah aktívne zapája do činnosti neziskovej organizácie PUNKT, kde pôsobí ako spoluzakladateľka populárneho Dobrého trhu, konferencie WhatCity? zameranej na témy urbanizmu a podieľala sa aj na znovuotvorení Starej tržnice v Bratislave.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter