[fjúžn] na cestách 2024: Trnava

Text [fjúžn]
FOTO Peter Lančarič

Tohtoročné [fjúžn] na cestách sme po druhýkrát odštartovali na májovom Trnavskom rínku, kde na vás čakali rozmanité aktivity plné radosti a inšpirácie.

Dopoludnie s hudbou, ktorá spája

Dopoludňajší program sme začali koncertom sýrskej hudobníčky Lary Abou a jej kapely. Ich tóny naplnili Rínek príjemnou víkendovou atmosférou. Publikum si vychutnalo nielen známy Larin debut Bumping Roads, ale aj vlastné piesne Oheň, Help, Said you či cover verzie Wicked Games od Chrisa Isaaka a Jolene od Dolly partone. Lara, ktorá hrá na gitaru už viac ako pätnásť rokov, so svojou kapelou prináša jedinečné spojenie popu, folku a arabských melódií, čím vytvára neopakovateľný hudobný zážitok.

„Som vďačná že som mohla si zahrať s kapelou medzi úžasnými ľuďmi v krásnej atmosfére v Trnave. Pre mňa to bola veľká česť, a teší ma ja krásna odozva od ľudí,“ hovorí Lara.

Umenie vystrihnuté z papiera

V parku na Kapitulskej ulici sa celé rodiny pustili do tvorby vytynaniek – starodávneho ukrajinského umenia strihania papiera. Umeľkyňa Tanya Kyianytsia nás previedla touto krásnou tradíciou a deťom ponúkla veselé postavičky či vlastné portréty. Ostatní účastníci si mohli vytvoriť strom života, symbol rodiny a harmónie. „Vytynanka je moje rodné umenie, ktoré mi umožňuje podeliť sa o svoju kultúru, mnohoročnú tvorbu a energiu tu na Slovensku,“ povedala Tanya.

Kreatívne workshopy pre všetkých

Umelecké zoskupenie Horovod prispelo do programu dvoma workshopmi, ktoré lákali kreatívnych nadšencov a nadšenkyne. Pomocou linoritu, pečiatok a farieb si vyrábali originálne tričká či tašky, alebo sa zabavili pri pletení z korálok. Vyrábali prstene, náramky a 3D postavičky.

„Privítali sme veľa návštevníkov, deti spolu s rodičmi. Práca bola intenzívna a zároveň napĺňajúca. Bolo mi cťou sprostredkovať radosť a pozorovať snahu účastníkov. Bodaj sme spolu aj s festivalom [fjúžn] dodali motiváciu a skúsenosť novej generácií mladých umelcov a umelkýň!“, zhodnotil Leo z Horovodu, ktorý viedol korálkový workshop.

Popoludňajšia prechádzka s príbehom

Naša tradičná [fjúžn] walk prechádzka s Mahmutom, ktorý má turecké korene, nás zaviedla na jeho obľúbené miesta v Trnave. Zastavili sme sa pri Veži, spojenej so zábavnými mestskými hrami, v parku Bela IV., kde Mahmut trávi čas s priateľmi, či na námestí, kde pracuje, ale rád skočí na kávu alebo koktejl. Prechádzku sme zakončili v Synagóga café. Mahmut, ktorý žije mimo Turecka už tri roky, pôsobí ako dobrovoľník pre organizáciu Youth for Equality a hovorí, že Trnava je pokojné a priateľské miesto. „Občas ich zaskočí, že som cudzinec, ale sú otvorení a zaujímajú sa o môj príbeh,“ vysvetľuje.

Ak chcete Mahmuta spoznať viac, pozrite si krátke video z prechádzky.

Výstava Humans of [fjúžn]

Video: Ľubomír Baran

Niečo pre oči

Počas celého dňa ste mohli spoznať mnohých cudzincov a cudzinky prostredníctvom výstavy fotografií Humans of [fjúžn], ktorá lemovala ulice Rínka. Fotografie prinášali príbehy ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí našli svoj druhý domov na Slovensku.

Hudobná explózia

Energickú bodku za trnavským programom dal koncert Karin Sarkisjan Armenia Trio. Zvuk ich piesní roztancoval malých i veľkých. Počuť ste mohli napríklad Karot, Hoj Nazan, Šocher Ján či Sareri hovin mernem.

Karin, rodáčka z arménskeho Jerevanu, je unikátom na slovenskej hudobnej scéne. Svojou kombináciou klavírnej hry a vokálneho prejavu očarila aj na veľkých klezmerových festivaloch. Ak ste jej koncert nestihli, nezúfajte – Karin vystúpi aj na najbližšom [fjúžn] na cestách v Banskej Štiavnici koncom júna. Určite príďte!

Tešíme sa na vás!

Viac fotografií nájdete TU. Sledujte nás na našom Facebooku alebo Instagrame.


Podujatia [fjúžn] na cestách prezentujú život a kultúru cudzincov a cudziniek v mestách po celom Slovensku. 

[fjúžn] na cestách v Trnave organizovala Nadácia Milana Šimečku v spolupráci s Trnavským rínkom (Bronco, n.o.).

Podujatie finančne podporili Fond na podporu umenia a Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

Projekt bol podporený UNESCO a Fondom nehmotného kultúrneho dedičstva Dohovoru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva z roku 2003.

Grafický dizajn: Matúš Hnát

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter