Film J.T. LeRoy tvrdí, že každý má v sebe toľko osobností, koľko chce

Text Pavla Rachelová
FOTO imdb.com

J.T. LeRoy pochádza z rozvrátenej rodiny zo Západnej Virgínie v USA. Ako tínedžer bol sexuálne zneužívaný a drogovo závislý. Istý čas sa živil mužskou prostitúciou. Jeho neľahká minulosť sa mu stala inšpiráciou a zdrojom pre tri beletristické knihy, ktoré vyšli v rokoch 1999 – 2005. Debut s názvom Sarah sa stal bestsellerom, a J.T. LeRoy sa v tom čase stáva svetoznámym, no zároveň mysterióznym autorom – verejnosť ani médiá ho dosiaľ nielenže nestretli, ale známa nebola ani jeho fotka či iná vizuálna podoba.

Bolo to preto, že J.T. LeRoy v skutočnosti neexistoval. Vytvorila ho americká spisovateľka a poetka punkovej skupiny Laura Albert ako svoje mužské spisovateľské alter ego. Pomenovala ho Jeremiah Terminator LeRoy. V 90. rokoch presvedčivo predstierala existenciu tejto figúry, aktívne so svojimi fanúšikmi telefonovala a e-mailovala. V tom čase žila s partnerom Geoffreyom Knoopom a keď sa do ich spoločného domu sa prisťahovala jeho mladšia sestra Savanah, J.T. LeRoy získal svoj fyzický vzhľad. 

Film J.T. LeRoy je biografickým príbehom dvoch žien, ktoré šesť rokov predstierali existenciu domnelého literáta. Kým Laura bola jeho duchom, Savanah mu dala telo. Výzor androgýnneho človeka vychádzal zo Savanah – chudej ženy s krátkymi vlasmi bez oblých tvarov či výrazne ženských čŕt. Neutrálnosť pohlavia zdôrazňovali prostredníctvom oblečenia a doplnkov maskujúcich hlavu. Sexuálna neurčitosť, chorobný ostych, mimoriadne plaché správanie či rétorika, ktorou sa na otázku odpovedá protiotázkou – toto všetko prispelo k udržiavaniu príbehu na niekoľko rokov. Nemalú úlohu v príbehu o J.T. LeRoyovi si zahrala aj samotná autorka Laura – predstavovala J.T. excentrickú asistentku Speedy. 

jt 1.jpgzdroj: imdb.com

Snímka režiséra Justina Kellyho otvára tému identity hneď v niekoľkých rovinách. Môžeme sa na tento príbeh pozerať napríklad cez prizmu pohlavia. Dve ženy stvárnia muža. Laura ako ženská umelkyňa sa necíti dostatočne počutá a viditeľná. J.T. jej dáva priestor byť kýmkoľvek kým sa rozhodne byť. A rozhodne sa byť mužom s vymyslenou strastiplnou minulosťou.

Ak by sme sa sústredili na Savanah všimli by sme si jej bisexualitu a blízkosť k mužom aj ženám. Taktiež by sme si všimli jej averziu k ženským krivkám a zaoblenosti. Sexuálna neutrálnosť jej vyhovuje, nielen keď hrá J.T., ale aj v jej civilnom živote. Savanah možno dosiahla právnu dospelosť, ale vie kým je? Kým chce byť v svojom živote?

Je nesporné, že Laura a Savanah tvoria nevšednú entitu, ktorá sa vzájomne dopĺňa a zároveň si odporuje. Kým Laura (duša J.T.) je silná osobnosť so sklonmi k manipulácii a ovládaniu, Savanah J.T. stvárňuje ako krehkého a nesebaistého človeka neurčitého pohlavia. Dve ženy vytvárajú tretiu osobu bez jednoznačného pohlavia. Aby však fiktívna postava bola pre svet uveriteľná, musia do nej citovo aj intelektuálne investovať. A to sa nedá bez dôsledkov v ich súkromných životoch.

Po formálnej stránke tento film nie je mimoriadny – nevyužíva nové filmárske metódy rozprávania ani neexperimentuje s výrazovými prostriedkami filmu. Dokonca herečka Laura Dern v roli spisovateľky Laury Albert pôsobí na všetku tú pojašenosť a bezprostrednú výstrednosť pristaro. Navyše len pred tromi rokmi vznikol dokumentrány film, Author: The JT LeRoy v produkcii Netflixu, bohužiaľ nedostupný pre slovenských predplatiteľov. Napriek tomu môže byť táto snímka zaujímavá pre divákov, ktorí sa zaujímajú nielen o jeden z najväčších literárnych hoaxov, ale aj o postavy, ktoré v sebe riešia témy sexuálnej identity, queer identity či rodovej rovnosti.

O filme
J. T. LeRoy
Kanada / USA / Veľká Británia, 2018, 108 min
Réžia: Justin Kelly
Knižná predloha: Savannah Knoop
Scenár: Justin Kelly, Savannah Knoop
Kamera: Bobby Bukowski
Hudba: Tim Kvasnosky
Strih: Aaron I. Butler
Hrajú: Kristen Stewart, Laura Dern, Diane Kruger, Jim Sturgess, Kelvin Harrison Jr., Courtney Love, James Jagger, Will Woytowich, Alicia Johnston, David Lawrence Brown, Adam Hurtig, Guy Maddin

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter