Festival Rozmanitosti v Košiciach

Text fjuzn.sk
FOTO Noel Rojo

Festival Rozmanitosť v Košiciach každoročne ponúka prostredníctvom umenia pohľad na citlivé témy spoločnosti a prináša tak reálne príbehy a problémy ľudí do centra pozornosti. Počas 12. októbra v priestoroch Kulturparku s témou „Na rodinu sám/sama“ odkryjú prostredníctvom workshopov, výstavy a speed datingu, radosti a strasti osamoteného rodiča v akomkoľvek veku. 

Súčasťou programu je aj vernisáž projektu Ženy, ktoré zostali. Fotografická výstava prínášar príbehy každodenných životov žien z rôznych kontinentov, ktoré zmenila práve migrácia najbližších. Fotonovinársky projekt dáva hlas ženám, aby prezradili svoje starosti i radosti. Fotografická výstava ponúka pohľad do životov Mexičaniek, Senegalčaniek a Etiópčaniek, ktoré zostali: výzvy, s ktorými sa stretávajú, momenty, ktoré ich posilnili, v niektorých prípadoch nadobudnutie rozhodovacích možností, v iných iba slzy či dokonca spomienky na domáce násilie.

Ženy, ktoré zostali je projekt pomalej žurnalistiky. Fotograf Noel Rojo (Mexiko-USA) a novinárka Magdaléna Vaculčiaková (Slovensko) si v teréne získavajú dôveru žien aj niekoľko dní, spolu-žijú s nimi v ich domácnostiach alebo v komunitách ovplyvnených migráciou. Hovoria s expertkami a expertmi v daných krajinách, aby porozumeli postaveniu žien v spoločnosti, aj migračným modelom. Po Mexiku a krajinách subsaharskej Afriky sa projekt presunie na ázijský kontinent a potom aj na Slovensko.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter