Festival [fjúžn] v Liptovskom Mikuláši

Text Nadácia Milana Šimečku
Zdroj: [fjúžn]

Festival [fjúžn] sa sťahuje do Liptovského Mikuláša. Dvojdňové liptovské vydanie bude hosťovať [fjúžn] spoluprácu kapely Bad Karma Boy, ktorá si k sebe prizvala perkusionistu Petersona, pôvodom z Kene, ktorý na Slovesnku žije a pracuje už vyše štyroch rokov. Peter Konečný si na [fjúžn] pripravil už tradičnú prednášku svetových reklám, ktorú okorenil o dôležité a zmysluplné reklamné kampane, ktoré rozvíjajú kritické myslenie, empatiu a ľudkosť. V sobotu podvečer sa porozprávame s Elenou Gallovou Kriglerovou a Sulaimanom a budeme hľadať odpovede na otázky: Dokážeme prijať a začleniť do našich životov tak pracovných migrantov, ako aj ľudí hľadajúcich bezpečie? Dokážeme sa preniesť cez zjednodušujúce obrazy a pochopiť rozhodnutia človeka hľadajúceho bezpečie v našej spoločnosti?

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

PROGRAM:

 🗓 04.10.2019

🔶 19:00 | Večer reklám, ktoré môžu meniť svet s Petrom Konečným | vstupné: 3Eur

 🗓 05.10.2019

 🔶 17:00 | Sme pripravení? Diskusia s Elenou Gallovou Kriglerovou a Sulaiman Khail Waheedullahom, moderuje Roman Hofreiter

 🔶 19:30 | Bad Karma Boy feat. Peterson (SK/KE) | vstupné: 4Eur

 🔶 20:30 | DJ MJ (PT)

Výstava Tomáš Halász: Odkiaľ si?

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

 ✴ Večer reklám, ktoré môžu meniť svet 

Pohľad na dôležité a zmysluplné reklamné kampane, ktoré rozvíjajú kritické myslenie, empatiu a ľudkosť. Filmový kritik Peter Konečný poukáže na spoločenské problémy dnešnej doby cez reklamné spoty, ktorých cieľom je v krátkom čase otvárať vážne témy dnešných dní. Môže sledovanie kreatívnych sociálnych reklám donútiť mladých ľudí zamyslieť sa nad súčasnou spoločnosťou a meniacim sa svetom?

 ✴ Sme pripravení? Diskusia s Elenou Gallovou Kriglerovou a Sulaiman Khail Waheedullahom, moderuje Roman Hofreiter

V Slovenskom kontexte sa migrácia spája v prvom rade s odchodom vlastného obyvateľstva do zahraničia a v súčasnosti aj s pocitom strachu z kultúrne cudzieho a pre niekoho aj nebezpečného. V súčasnosti sa však ukazuje, že Slovensko už prestáva byť len krajinou, z ktorej ľudia odchádzajú. Vzrastá počet pracovných migrantov z nečlenských štátov EÚ. Zároveň sa dá v súvislosti s niektorými globálnymi procesmi – klimatické zmeny – očakávať cyklickejšie opakovanie rôznych väčších migračných vĺn. Je Slovenská spoločnosť pripravená na podobné zmeny? Dokážeme prijať a začleniť do našich životov tak pracovných migrantov, ako aj ľudí hľadajúcich bezpečie? Dokážeme sa preniesť cez zjednodušujúce obrazy a pochopiť rozhodnutia človeka hľadajúceho bezpečie v našej spoločnosti? Máme inštitúcie, pravidlá ale aj vzdelávanie pripravené na rastúci počet cudzincov medzi nami?

 ✴ Bad Karma Boy feat. Peterson

Na špeciálnom [fjúžn] koncerte spojili svoje hudobné zručnosti kapela Bad Karma Boy a Peterson. Peterson prišiel z Kene na Slovensko pred 4 rokmi. Dnes žije, študuje, pracuje v Bratislave a popri tom si rád zahrá na perkusie. Bad Karma Boy skladajú piesne v slovenčine, postavené na gitarových linkách rozlievajúcich sa na psychadelických klávesových plochách. Dopĺňajú ich vrstveným vokálom, minimalistickou reverbovou gitarou a aranžmánmi, v ktorých nájdete aj zvuky vibrafónu či omnichordu.

 ✴ DJ MJ

Narodila sa a vyrastala v mestskom prostredí Lisabonu, čo jej umožnilo spoznávať rôzne kultúry, životné príbehy a črty tohto jedinečného mesta. Tieto pozorovania sa snaží aplikovať na osobnú úroveň, v ktorej buduje vzťah medzi telom a priestorom. Študovala na Fine Arts University of Lisbon on Media Art a potom absolvovala Erasmus na HFG v Karlsruhe, Germany. Neskôr dokončila postgraduálne štúdium zvukového umenia Sound Art tiež na už spomínanej Fine Arts University of Lisbon on Media Art. V súčasnej dobe je na voľnej nohe na rezidencii na Stanici Žilina-Záriečie.

 ✴ Tomáš Halász: Odkiaľ si?

Slovensko je rozmanitejšie, ako si myslíme. Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Česi, Nemci, Poliaci, Chorváti, Srbi, Židia, Bulhari, Moravania, Rusi, cudzinci. A deti cudzincov. Mladí ľudia na fotografiách Tomáša Halásza sa všetci narodili na Slovensku. Avšak jeden alebo obaja rodičia každého z nich sem prišli z inej krajiny. Čo pre nich znamená ich cudzokrajný pôvod? Ako ovplyvňuje ich identitu? Kde majú domov? Ako vnímajú sami seba a ako ich vnímame my ostatní? A ako často počúvajú otázku: Odkiaľ si?

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Podujatie sa koná v spolupráci s Diera do sveta v rámci festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku.

Počas podujatia chceme ukázať, že rozmanité a často nepoznané identity majú aj ľudia, ktorých spoločnosť “nálepkuje”. Kto som? U každého z nás má táto otázka rôzne aspekty, vyvíja sa v čase a v rôznych kontextoch. Utečenec, cudzinka, moslim, Afričanka…to všetko sú “nálepky”, ktoré bránia poznaniu toho druhého. Zámerom festivalu je odhaľovať viac a klásť si otázky Kto som? Kto si ty? Kto sme my? Zistiť, ako ľudia, ktorí sú našimi susedmi a susedkami a tvoria spolu s nami komunity, vnímajú sami seba.

~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Organizuje: Nadácia Milana Šimečku

V spolupráci s: Diera do sveta

Podujatie z verejných zdrojov finančne podporili: Fond na podporu umeniaFond na podporu kultúry národnostných menšínMinisterstvo kultúry Slovenskej republiky

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter