Festival [fjúžn] v Košiciach

Text Nadácia Milana Šimečku
Zdroj: [fjúžn]

Festival [fjúžn] vyráža na východ. Jednodňové košické vydanie predstaví jedenásť ľudí z rôznych kútov sveta – od Jemenu, Iraku, Turecka, cez Macedónsko, Španielsko, USA až po Slovensko – v jednom predstavení. To je Forum Theatre: Kocúrkovo – the Town of Freedom, ktoré vzniklo kolektívne, metódou divadla fórum, počas ktorej sa herci (aj diváci) stretávajú spolu na scéne a diskutujú o reálnych príbehoch a témach diskriminácie a útlaku v spoločnosti. Pred predstavením si môžete prísť podiskutovať s cudzincami žijúcimi v Košiciach a zapojiť sa do kvízu o migrácii a azyle. Chýbať nebude ani prechádzka očami cudzinca. Záver dňa ukončíme už len neformálne pri dobrej hudbe.

PROGRAM:
30.11.2019
Kino Úsmev / Kasárenské námestie 1, Košice
14:00 | [fjúžn] walk
17:00 | Diskusia Cudzinci v mestách | kvíz o migrácii a azyle
19:00 | Forum Theatre: Kocúrkovo – the Town of Freedom
21:00 | DJ
Výstava Tomáš Halász: Odkiaľ si?

———————–

[fjúžn] walk
Naša séria komentovaných vychádzok po slovenských mestách je jednou z aktivít, ktoré už nejaký čas organizujeme v rámci festivalu [fjúžn]. Naši sprievodcovia sú cudzinci, ktorí žijú v slovenských mestách. A nie sú to bežné prechádzky! Ukazujú nám svoje obľúbené miesta, miesta, ktoré nejakým spôsobom súvisia s ich životom v meste (v dobrom či zlom), miesta, ktoré považujú za zaujímavé.

Diskusia: Cudzinci v mestách | kvíz o migrácii a azyle
Na Slovensku žilo v júni 2019 viac ako 130-tisíc cudzincov, takmer 1/4 z nich pochádza z Ukrajiny, každý deviaty cudzinec je Čech. Napriek tomu by väčšina z nás predpokladala, že Slovensko je z pohľadu migrácie skôr tranzitnou krajinou a cudzincov tu musí žiť oveľa menej. Cudzincov a cudzinky medzi nami nevnímame, aj tak je nedôvera k nim vysoká a hlavne, nepovažujeme ich za prínosných pre slovenskú spoločnosť. S čím všetkým sa cudzinci a cudzinky žijúci v mestách stretávajú? Sú Slováci skutočne voči cudzincom nedôverčiví? Angažujú sa cudzinci v spoločnosti? A ako sa cítia ľudia, keď redukujeme ich osobnosť na základe jednej vybranej stránky identity? O tom, ako prekonávať strach z neznámeho a vyhýbať sa nálepkovaniu, ale aj ako uvažovať o meste ako spoločnom priestore pre všetkých sa budeme rozprávať s našimi hosťami.

Forum Theatre: Kocúrkovo – the Town of Freedom
Jedenásť ľudí z rôznych kútov sveta – od Jemenu, Iraku, Turecka, cez Macedónsko, Španielsko, USA až po Slovensko – v jednom predstavení. Ich kolektívne dielo vzniklo metódou divadla fórum, počas ktorej sa herci (aj diváci) stretávajú spolu na scéne a diskutujú o reálnych príbehoch a témach diskriminácie a útlaku v spoločnosti.

Výstava fotografií Tomáš Halász: Odkiaľ si? 
Slovensko je rozmanitejšie, ako si myslíme. Slováci, Maďari, Rómovia, Rusíni, Ukrajinci, Česi, Nemci, Poliaci, Chorváti, Srbi, Židia, Bulhari, Moravania, Rusi, cudzinci. A deti cudzincov. Mladí ľudia na fotografiách Tomáša Halásza sa všetci narodili na Slovensku. Avšak jeden alebo obaja rodičia každého z nich sem prišli z inej krajiny. Čo pre nich znamená ich cudzokrajný pôvod? Ako ovplyvňuje ich identitu? Kde majú domov? Ako vnímajú sami seba a ako ich vnímame my ostatní? A ako často počúvajú otázku: Odkiaľ si?

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter