
Festival [fjúžn] na cestách odkazuje na multikultúrnu minulosť Banskej Štiavnice
Obľúbený multižánrový a multikultúrny festival [fjúžn] sa presúva po Slovensku a v sobotu 24. apríla zavíta aj do Banskej Štiavnice. Spoznajte s nami svet, ktorý máme doma cez LIVE stream o 19:00 na Facebooku a YouTube.
Vedeli ste, že v Banskej Štiavnici žije viac ako 200 cudzincov z približne tridsiatich krajín sveta? Alebo to, že bola vždy miestom stretávania sa rôznych národností a etník? Viac o kozmopolitnej minulosti mesta porozpráva v banskoštiavnickom festivale [fjúžn] Ladislav Welward, ktorého rodina prišla do Štiavnice koncom devätnásteho storočia. Následne sa virtuálne presunieme do ikonickej kaviarne Art Cafe, kde si spolu s fotografkou a vizuálnou umelkyňou Kvet Nguyen prejdeme jej výstavu s názvom Tu sa môžu miešať jablká a hrušky.
Banskú Štiavnicu môžete počas video komentovanej prehliadky [fjúžn] walk spoznať aj očami Argentínčanky Cecilie Azame. Na Slovensku žije už päť rokov a spolu s manželom podniká s vínom a inými juhoamerickými produktami. Jej rozprávanie o rodisku na pohraničí Argentíny, Brazílie a Paraguaja, v okolí majestátnych vodopádov Iguazu, si môžete vypočuť v cestovateľskom podcaste Všesvet, ktorý vyjde v utorok 20. apríla. Nájdete ho na všetkých podcastových aplikáciách, Spotify či stránke vsesvet.podbean.com.
Komponovaný večer [fjúžn] na cestách v online uzavrie koncert hudobníka Cristiana Estrellu, pôvodom tiež z Argentíny, ktorý v marci tohto roka vydal nový album inšpirovaný práve Banskou Štiavnicou. Okrem samotného mesta a množstva technických pamiatok na jeho území ho inšpirovala aj okolitá príroda, vďaka ktorej je Banská Štiavnica zapísaná v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.
“Warm-up” na štiavnický [fjúžn] ponúkajú v špeciálnej edícií aj moderátori vedomostného kvízu Ďalej, Ludwig Bagin a Laco Mandor. Sledujte ho na LIVE Facebookovom podujatí v piatok 23. apríla.
Podujatie sa koná v spolupráci s Art Cafe Banská Štiavnica, OZ Povala a štúdio kultúry a umenia KumštUM v rámci festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku. Hlavným partnerom [fjúžn] na cestách: Banská Štiavnica je Fond na podporu umenia, ktorý podporil podujatie z verejných zdrojov. Podujatie je realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín a z projektu „EMCA – Podpora migrantov prostredníctvom kultúrnych aktivít“ financovaného Grantov EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky V rámci. Spoločným úsilím chceme takto dosiahnuť inkluzívnu Európu.
O festivale [fjúžn]
Festival [fjúžn] organizuje Nadácia Milana Šimečku už od roku 2006 a postupne sa stal jedinečným a najväčším multižánrovým a multikultúrnym podujatím zameraným na migráciu a cudzincov na Slovensku s celoslovenským, ako i medzinárodným významom. Prekračuje rámec jedného druhu umenia a ponúka bohatý program zložený z koncertov, výstav, literatúry, divadla, filmu, workshopov, prednášok a prezentácií, diskusií, komunitných podujatí, či programu pre deti, školských akcií a mnohých iných aktivít. [fjúžn] dáva hlas cudzincom, migrantom a utečencom; prezentuje kultúru a život nových menšín; vytvára príležitosti na stretávanie; ukazuje rozmanitosť Slovenska; scitlivuje verejnosť; búra predsudky; spája. tlačová správa Počas podujatia chceme ukázať, že rozmanité a často nepoznané identity majú aj ľudia, ktorých spoločnosť “nálepkuje”. Kto som? U každého z nás má táto otázka rôzne aspekty, vyvíja sa v čase a v rôznych kontextoch. Utečenec, cudzinka, moslim, Afričanka…to všetko sú “nálepky”, ktoré bránia poznaniu toho druhého. Zámerom festivalu je odhaľovať viac a klásť si otázky Kto som? Kto si ty? Kto sme my? Zistiť, ako ľudia, ktorí sú našimi susedmi a susedkami a tvoria spolu s nami komunity, vnímajú sami seba.