5. deň na festivale [fjúžn]

Text [fjúžn]
Grafika: Matúš Hnát

Apples & Hrušky: Connecting cultures

Narodili sa aj vyrastali na Slovensku, no pochádzajú z rodiny imigrantov. Kým väčšina obyvateľov si na Slovensku len ťažko predstavuje multikultúrnu spoločnosť, niektorí sa do takej už narodili.

Tento rok bude komička Nasi Motlagh rozoberať na diskusii Apples and Hrušky tému identít a spojenia s rozličnými kultúrami s Dianou Khwaja, Kvet Nguyen a Bohdanom Metenkanychom.

DIANA KHWAJA
Diana Khwaja má 22 rokov. Narodila som sa a väčšinu svojho života žila v mestečku Stropkov na východe Slovenska. Strednú školu som študovala na gymnáziu v Stropkove a po doštudovaní som sa rozhodla pre prácu herečky a začala som študovať herectvo na Akadémii umení v Banskej Bystrici. Vo svojom voľnom ale aj pracovnom čase sa naplno venujem umeniu a spoznávaniu každej kutlúry, s ktorou sa denne stretávam, či už vo forme spevu, divadla, tanca alebo písania príbehov.

KVET NGUYEN
Kvet Nguyen (Hoa Nguyen Thi) sa narodila v roku 1995 vietnamským migrantom na Slovensku. Tento stret dvoch rôznych realít je základom jej každého myšlienkového procesu a nakoniec aj dominantným subjektom v jej dielach. Východiskom jej dlhodobej motivácie bolo založené na post-koloniálnej teórii Stuart Hall-a. Tu prvýkrát nachádza mnohé perspektívy histórie, ktoré potrebujú byť odhalené. Kvet Nguyen momentálne študuje na Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. V roku 2019 získala 2. miesto na World Biennial Exhibition of Student Photography (Svetové bienále fotografii študentov).”

BOHDAN METENKANYCH
Bohdan Metenkanych narodený v roku 1995 je synom ukrajinských prisťahovalcov. Od dvoch rokov žije na Slovensku a vďaka rodičom sa mu podarilo nasmerovať svoj život k lepšiemu osudu, aký by ho čakal v rodnej zemi. Napriek tomu v zádumčivých chvíľach pociťuje istý sentiment k Ukrajine a jej neľahkej situácii v súčasnom svete. Vyštudoval prekladateľstvo a tlmočníctvo anglického a talianskeho jazyka na Filozofickej fakulte UK, kde sa venoval aj študentskému divadlu ActofKAA, určeného pre anglicky hovoriacich divákov. Momentálne pracuje ako učiteľ anglického jazyka a vypomáha pri audiovizuálnych produkciách.

Časopriestor: Open mic, forum and jam session

Občianske združenie Bystro ponúka v rámci festivalu [fjúžn] možnosť predstaviť svoju tvorbu hudobníkom/čkam a performerom/kám aktuálne pôsobiacim v Bratislave. Zaznejú piesne a básne v rozmanitých jazykoch a rytmy rôzneho pôvodu rozhýbu debatu o tom, aké podmienky má v uliciach a na námestiach Bratislavy rozmanitosť nezávislej kultúry.

Kto (sa) môže hrať v uliciach nášho mesta? Príďte sa započúvať do originálnej tvorby a podeliť sa so svojimi skúsenosťami s hudbou a umením vo verejnom priestore. A určite si spolu aj zadžemujeme!

Umelci a umelkyne, ktorí/é máte záujem vystúpiť, napíšte na square.virtual@gmail.com. Vybraní záujemcovia dostanú v rámci programu každý po 15 minút (cca 3-4 skladby).

Zaplatením vstupného v dobrovoľnej výške podporíte umelcov a fungovanie Bystro – Komunitná Obývačka.

East Song Project
Za kapelou East Song Project stojí Diany Khwaja a aj jedna v lete roku 2018, kedy sa rozhodla zaspievať otcovi na 50. narodeniny zopár afgánskych a iránskych pesničiek. „Bez nejakých akordov a nôt sme denne počúvali pesničky a snažili sa vyskladať čo počujeme. Preto piesne, ktoré hráme, sú vždy nejaká zvláštna a na prvé počutie upravená verzia originálu. Verím, že tým chalani a zároveň aj ja pridávame d piesní vlastný podpis a preto sa čoraz viac prihovárajú k akékémukoľvek druhu publika,“ hovorí Diana.

Tento druh hudby sa nakoniec všetkým natoľko zapáčil, že v ňom pokračujú aj ďalej. East Song Project je pomerne mladá kapela a každý člen sa venuje inému odboru vo svojom živote. Aj napriek tomu, že spolu trávia málu času vždy sa vedia stretnúť a dať dokopy to, čo ich spája.

ONLINE REGISTRÁCIA / REGISTRATION: https://www.inviton.eu/e-11393/east-song-project

Joke’s On You – live english standup comedy

Laugh in English with the help of four experienced entertainers: Nasi Motlagh, Tamas Vamos, Alan Henderson a Jack Holmes. Hosted by Siavash A. Motlagh.

Siavash A. Motlagh
Sia is a comedian from Iran who started his stand up comedy career in Bratislava with the prominent stand up comedy crew Silné reči stand-up comedy show nearly 5 years ago. Soon after he founded an English comedy show with the help of some local comedians, called Joke´s On You. His comedy focuses on the stereotypical challenges he faces in his life in Europe as an immigrant, as well as his personal life as a family man. When watching Sia perform, you can expect his unique stories as well as his peculiar and dim take on life!

Tamas Vamos
Tamas Vamos is a Vienna based professional comedian from Hungary-South Africa. Tamas first tried doing stand up comedy in 2014 in Vienna as a „laugh“ but having years of experience in improv as well as acting in theaters and small movies,he quickly got addicted and fell in love with the stage light (once again). Since then he became not only a creator but one of the main pillars of the Vienna English comedy scene, he is a co-runner of „Joke`s on You“ comedy club. He is the founder of the stand up comedy – theater play the „Jewslim show – when a Jew and a Muslim join forces to make you laugh“. His storytelling style comedy is balanced perfectly with unexpected hard hitting punch lines, (very) dark humor and political incorrectness!

Alan Henderson
Alan Henderson Alan Henderson is the resident MC of Joke’s On You. Born a redneck in Mississippi, Alan grew up knocking on your doors as a Jehovah’s Witness. Possessing confidence that far exceeds his looks, education, talent, and ability, Alan mixes his Southern wit and ignorance to come to terms with growing up in a cult, life in the Southern US and Eastern Europe, fatherhood, and his own failings. Alan’s dark and risque while altogether lovable storytelling has seen him headline across Europe. Alan hopes to one day own a dog, look decent in sweatpants, and win the lottery.

Jack Holmes
Over the last 2 years, Jack Holmes has been busy building a name for himself not just across continental Europe and beyond, selling out shows everywhere from Russia to Egypt, appearing at major festivals and opening for some of the most respected Comedians in the world. Embittered and armed with his quick wit and sharp tongue, Jack has developed a comedic style that’s guaranteed to entertain. Equal parts honest, vicious, and playful, his act mixes brutal self-deprecation with bewilderment and frustration at the world around him, creating a show every bit as heartwarming and endearing as it is gut wrenchingly hilarious!

Nasi Motlagh
Nasi is an Iranian comedian who’s been living in Slovakia for almost 10 years and has been active both in the Slovak and international comedy scene in Slovakia and in Austria, Czech Republic and Hungary. She loves to complain about her newfound first world problems and Sprinkle Persian sass wherever she goes.

Celý program nájdete na festival.fjuzn.sk

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter