2. deň na festivale [fjúžn]

Text [fjúžn]
Grafika: Matúš Hnát (4x)

BUBNOVAČKA – FREE AFRIKA

Tento rok sme si pre pandémiu koronavírusu nemohli v júni poriadne pripomenúť Svetový deň utečencov.

Tradičná „nedeľná paráda“ sa preto tentokrát uskutoční v sobotu 19. septembra v podobe Dáždnikového pochodu a futbalového turnaja Domáca svetová liga. Aby ste boli dobre pripravení na povzbudzovanie, o 14:00 máme na Primaciálnom námestí pripravení bubnovací workshop so zaskupením Drumstas.

Každý účastník a účastníčka dostane bubon alebo iný rytmický nástroj a stane sa súčasťou rytmického orchestra, ktorý vedú skúsení lektori z Drumstas. Spoločné bubnovanie vytvára rytmus, ktorý zlaďuje účastníkov do jedného orchestra.

Princíp rytmických cvičení je veľmi jednoduchý a aj človek, ktorý drží bubon prvýkrát sa dokáže pripojiť k spoločnému orchestru vo veľmi krátkom čase. Je to zábava aj pre bubeníckych nováčikov.

Počas workshopu budeme dodržiavať všetky nariadenia hygienikov, preto prosím príďte v rúškach, na mieste bude dostupná aj dezinfekcia. Trénovať budeme v dostatočných rozostupoch.

DÁŽDNIKOVÝ POCHOD

Dáždnikovými pochodmi vyjadrujú ľudia po celom svete solidaritu s utečencami. V spolupráci so Slovenskou humanitnou radou každý rok pripravujeme komunitné podujatie pri príležitosti svetového dňa utečencov v júni, ktoré zakončujeme práve Dáždnikovým pochodom.

Tento rok sa žiaľ v júni uskutočniť nemohol. Na ľudí na úteku však nesmieme zabúdať a preto sme sa rozhodli pripraviť tento solidárny pochod počas festivalu [fjúžn].

Nebuďme ľahostajní. Ukážme, že aj na Slovensku je mnoho ľudí, ktorí sú s utečencami solidárni a veria, že ako krajina sme schopní pomáhať ľuďom, ktorí utekajú pred konfliktom či prenasledovaním.

V týchto dňoch sledujeme správy z gréckeho utečeneckého tábora Moria. Nechávame ľudí čakať nekonečné mesiace a roky v príšerných podmienkach, hoci mnohé európske krajiny by boli schopné podať pomocnú ruku. Pridajte sa k nám a ukážme, že nám to nie je jedno!

DOMÁCA SVETOVÁ LIGA

 je vskutku multižánrový! Okrem výstav, koncertov či divadla nebude chýbať ani futbal. Naši kamaráti a kamarátky z United Colours of Football  či z našej obľúbenej Futbalovej Komunity Kozmos nám neustále ukazujú, že futbal spája.

Pripravujeme krásny priateľský mini-turnaj, ktorého cieľom je vyjadriť solidaritu s ľuďmi na úteku na Slovensku, ale aj po celom svete.Sily si zmerajú tímy v počte 5+1. Na turnaj sa chystajú napríklad žiadatelia o azyl na Slovensku, naše kamošky z Mareeny a ďalší. Tešte sa na sériu zápasov – 2×10 minút.

AJLAVMJUZIK [fjúžn] NAJT

Aj tento rok je ajlavmjuzik súčasťou festivalu [fjúžn].Programovo predstaví svoju tvorbu štvorica beatmakerov FOM, ingrediens, DifferentZen a Claviq. Všetkých spája projekt NEW BEATS ON THE BLOCK.

FOM pochádza z Topoľčian a venuje sa produkcii inštrumentálnych beatov s nádychom staroby. Prezývka FOM (Follow Original Message) odkazuje na zlatú éru rapu. Obdobie, ktoré je jeho najväčšou inšpiráciou. Tvorí beaty korenené jazzom a soulom, ktorých samplový základ kombinuje so špinavým Lo-Fi zvukom.

ingrediens pochádza z Nitry a vo svojej hudbe spája prvky lo-fi hip hopu a chill hopu. V minulosti pôsobil ako mc a producent v rapovej kapele Zlá strava. Okrem produkcie sa venuje tiež živému hraniu zo svojich samplerov.

Claviq mal od mladosti pozitívny vzťah k hudbe, čo sa prejavilo na záujme o vlastné produkcie. Navštevoval školský spevácky zbor. Zoznam žánrov a vôbec jeho zmysel pre hudbu je šialený. Zaškatuľkovať ho je preto veľmi ťažké. Na začiatku mixoval medzi sebou staré jungle tracky so soulom, jazzom, rapom. Od obyčajných rapových beatov časom prešiel na downtempo, experimentálny trip hop … neskôr v sebe objavil lásku k dubstepu, wonky, juke atď.

3ck je rešpektovaný slovenský skrečer, ktorý sa pod alter egom DifferentZen venuje tvorbe beatov. Jeho album Playground vychádza ako štvrté pokračovanie série New Beats On The Block.

OKSYI je speváčka s ukrajinským pôvodom, ktorá si komponuje celú hudbu sama. Okrem toho, že hrá na gitare a spieva, píše aj vlastné texty v slovenskom a v anglickom jazyku. Je výnimočná tým, že rozoberá vo svojich textoch témy, ktorým mnoho ľudí nechce čeliť priamo. Neradí sa k žiadnemu známemu hudobnému žánru, vo svojej hudbe neudáva žiadne špecifiká ani limitácie, jej tvorbu nazýva „music4soul“.

Celý program nájdete na festival.fjuzn.sk.

Zdieľať článok Facebook

Čítať viac

Sleduj [fjúžn] na sociálnych sieťach

Odoberaj náš newsletter